Пътят на Даниела Тодорова до изложбените зали е малко необичаен. Родена е и е израснала в Созопол, завършва мебелен дизайн в София, работи във Франция по-скоро в бизнес сферата. Винаги обаче в обичала да рисува. Фина, мила, чувствителна, тя дълго събира смелост и едва през лятото на 2022 прави първата си изложба, заедно с още две художнички. Темата, разбира се, е свързана с морето, а изложбата, разбира се, е в Созопол.
След това Даниела е селектирана за участие в Българското биенале на илюстрацията, а началото на 2023 представя свой проект във френския град Бове, където е живяла, където е работила и където прави и първите си зрели опити в областта на рисуването. Там представя „Сънищата на Гастон“, като Гастон е герой-мечтател, който преминава през живота с усмивка, следвайки посоката на вятъра и ритъма на сърцето си, съхранил в душата си чистотата и искреността на детството.
Разказвайки сънищата на Гастон, а всъщност разкривайки някои от собствените си най-съкровени мисли, с настоящата изложба Даниела Тодорова умело конструира един свят, където щастлива меланхолия е възможна, а с това изглежда са съгласни и всички населяващи го птички, риби и котки! Нейните рисунки тогава вдъхновяват Таня Табакова и тя изработва специално за изложбата бижута като претворява в метал елементи от света на Гастон.
Така стигаме до изложбата, която е момента може да бъде до края на месеца в новата (едва от година) галерия Арт Сол в старата част на Созопол – като един малък преамбюл към задаващата се Аполония. Нарича се НE/ВИДИМОТО и събира в едно фотографии и картини. Фотографиите са на френския журналист и автор на документални филми Стефан Фарачи, а картините (рисувани по или вдъхновени от фотографиите) са на Даниела Тодорова. „Обичам да експериментирам, да търся нов и различен поглед. А и за него този тип фотографии са нещо ново, така че добре се допълваме“ – казва тя.
Цялото интервю на Лили Големинова с Даниела Тодорова чуйте тук, а изложбата разгледайте в Созопол, на Крайбрежната.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..