Пътят на Даниела Тодорова до изложбените зали е малко необичаен. Родена е и е израснала в Созопол, завършва мебелен дизайн в София, работи във Франция по-скоро в бизнес сферата. Винаги обаче в обичала да рисува. Фина, мила, чувствителна, тя дълго събира смелост и едва през лятото на 2022 прави първата си изложба, заедно с още две художнички. Темата, разбира се, е свързана с морето, а изложбата, разбира се, е в Созопол.
След това Даниела е селектирана за участие в Българското биенале на илюстрацията, а началото на 2023 представя свой проект във френския град Бове, където е живяла, където е работила и където прави и първите си зрели опити в областта на рисуването. Там представя „Сънищата на Гастон“, като Гастон е герой-мечтател, който преминава през живота с усмивка, следвайки посоката на вятъра и ритъма на сърцето си, съхранил в душата си чистотата и искреността на детството.
Разказвайки сънищата на Гастон, а всъщност разкривайки някои от собствените си най-съкровени мисли, с настоящата изложба Даниела Тодорова умело конструира един свят, където щастлива меланхолия е възможна, а с това изглежда са съгласни и всички населяващи го птички, риби и котки! Нейните рисунки тогава вдъхновяват Таня Табакова и тя изработва специално за изложбата бижута като претворява в метал елементи от света на Гастон.
Така стигаме до изложбата, която е момента може да бъде до края на месеца в новата (едва от година) галерия Арт Сол в старата част на Созопол – като един малък преамбюл към задаващата се Аполония. Нарича се НE/ВИДИМОТО и събира в едно фотографии и картини. Фотографиите са на френския журналист и автор на документални филми Стефан Фарачи, а картините (рисувани по или вдъхновени от фотографиите) са на Даниела Тодорова. „Обичам да експериментирам, да търся нов и различен поглед. А и за него този тип фотографии са нещо ново, така че добре се допълваме“ – казва тя.
Цялото интервю на Лили Големинова с Даниела Тодорова чуйте тук, а изложбата разгледайте в Созопол, на Крайбрежната.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..