Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как екстремалните явления влияят на прелета на птиците?

Снимка: Facebook /БДЗП

Разговор в предаването "Ритъмът на столицата" с орнитолога  д-р Петър Янков  от Природозащитен център "Пода" при Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) с акцент върху негово твърдение, че екстремалните метеорологични явления ще окажат много сериозно влияние върху прелета на птиците.

Няма достатъчно проучвания за някакви крайни, окончателни изводи, но от това, което наблюдаваме в момента - промените във времето и климата най-често се изразяват в екстремални явления – силни ветрове, внезапни валежи и засушавания, високи температури или внезапни застудявания и дъждове. Именно те оказват влияние върху прелета на птиците, всъщност пречейки им да извършват своите полети, посочи той. И допълни:

"Преди седмица тези силни ветрове, особено по черноморското крайбрежие на България, буквално спряха прелета на белия щъркел, който е типичен за този месец на годината."

По думите му прелетът на птиците започва още през юли при някои видове, които обитават северните части на Европа и поради застудяването там, с промените на времето тръгват на юг твърде рано за нас, като прелетът продължава до декември, пори и по-късно през следващите месеци.

Изразеният, видим прелет на птиците, които познаваме, се осъществява през август за щъркелите, през септември - за лястовиците. Периодът, който хората свързват с прелета на птиците, е август – октомври, посочи орнитологът.

Най-силни влияние има върху прелета на щъркели, пеликани и хищни птици, защото те летят пасивно,  т.е. с неподвижни крила, използват топлите потоци на въздуха. Те пестят енергия по този начин и благодарение на това могат дълги периоди да не се хранят – това е смисълът на техния пасивен полет. Когато има силен вятър, ятата им трудно се задържат във въздуха и предпочитат да останат на земята. При силен вятър, при лошо време те просто стоят на земята и изчакват да се подобри времето, поясни експертът.

"Важно е хората да не бързат да ги „спасяват“, да им помагат, тъй като те хиляди години са изпадали в подобни ситуации, природата има великолепни механизми за адаптиране към съответните явления", подчерта д-р Петър Янков.

В силното си желание да им помогнем, по скоро можем да навредим, изтъкна той,

"Какво имам предвид - птиците имат великолепни механизми за адаптиране, те просто се спират, пестят енергия, а тяхното оперение е най-добрата топлоизолация, която съществува въобще на планетата, така че студът не е проблем за тях, но е проблем храната и за да не търсят храна, те просто стоят и пазят енергията. Хората, отивайки да им помогнат, ги принуждават да летят и по този начин да губят енергия, като се нуждаят от храна, каквато не могат да намерят. Добре е да се информираме, преди да бързаме да помогнем", категоричен е орнитологът.

От разговора с орнитолога д-р Петър Янков ще разберем още: Защо не бива да изнасяме храна на птиците, да ги прибираме у дома си и още интересни детайли.
С него разговаря Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Походът за свобода ще се проведе в България за 10-а година

Походът на свободата е поход срещу експлоатацията и трафика на хора

Моника Николова от фондация "А21", радетел за права на хората в борбата с трафика на хора, разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ за предстоящия  Поход на свободата, който ще се състои на 19 октомври . По думите ѝ, това е глобално събитие, което фондацията реализира вече 10 години. Той обединява хората от много държави и се провежда като..

публикувано на 02.10.24 в 17:40

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39