Националният Природонаучен музей към БАН (НПМ-БАН) проведе шеста палеонтологична експедиция до находището на динозаври и други къснокредни гръбначни животни край град Трън. Експедицията бе ръководена от доц. Латинка Христова.
Освен екип от музея, взеха участие и учени от Геологическия институт към БАН и Софийския университет.
Палеонтолозите на НПМ-БАН определят експедицията като пореден успех на екипа.
Събраните десетки вкаменелости обогатяват знанието ни за сухоземната и сладководна фауна, обитавала района преди малко повече от 83 милиона години.
Сред най-любопитните останки са няколко кости от едри влечуги, сред които поне два прешлена, половин дузина зъби на крокодили. Там се намира и може би първият зъб от динозавър, както и костни фрагменти от микрогръбначна фауна (гръбначни животни с тегло под 1 килограм), принадлежащи вероятно на земноводни.
Доцент Латинка Христова посочи, че намерените останки имат огромно значение за нашето разбиране за живота отпреди 83 млн. години.
"По това време в Европа има запазени и открити много малко находища. Две или три от тях са толкова богати на гръбначна фауна като нашето. Поради тази причина информацията, която имаме за този период е изключително оскъдна", каза тя. Освен това допълни, че останките носят много информация за това какви животни са живели тук, къде попадат те в картината на развитието на организмите по време на късната креда в европейските острови, дават информация и за това как са протичали миграционните процеси – от Азия или от Африка тук са прониквали организми или пък европейски форми, които са единични са се разпространявали по други места."
"Изследването на нашите материали ще отговори на много въпроси за живота по онова време", изтъкна също доц. Христова.
Предстои обработката на находките от трънските динозаври и техните съвременници в лабораторни условия – почистване и инвентиране на събраните вкаменелости.
В различен етап на подготовка са и няколко научни публикации, които ще представят пред научната общност част от получените от екипа на НПМ-БАН и техните колеги резултати.
Палеонтологичната експедиция "Трън 2023" е финансирана от Фонд "Научни изследвания" по проект "От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека".
Още подробности чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска с доц. Латинка Христова в звуковия файл.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..