Весела Мангейна е сертифициран бизнес и личностен коуч с 13 години опит в България и САЩ. Весела помага на хората да отключват целия си потенциал в професионален и в личностен план, да намират смисъл в това, което правят като използват пълния си потенциал и своите вътрешни ресурси с цел постигане на високи и удовлетворителни резултати. Весела е член на Международната Коучинг Федерация и на Асоциацията на дипломираните експерт счетоводители на Великобритания (ACCA). Слушаме я с подробности за опита ѝ, личен и професионален, както и с покана за проявата ѝ:
"Мотивирана съм да бъда при вас. Мотивацията е какво те кара да станеш от леглото. Доколко си припомняме коя е главната ни цел. Колкото повече информация, толкова повече се разсейваме. Забравяме крайната си цел и тогава губим мотивация. Моята вътрешна мотивация бе силна и заглуших гласовете отвън. Тя може да отведе до крайна цел, особено когато пътят не е лесен.
Ключовото е като си поставяме цел, да я проверим - моята цел в сегашно време, тя моя ли е или на някой друг? Най-често сравняваме най-тежката си ситуация с "най-вълшебната" на някой друг. Бич е да се сравняваме с другите, така вървим към тяхната цел.
Лидерите са изключително важни, те са пример, покана за действие на други хора. Не отделяме време за планиране. Губим мотивация и когато сме преуморени. Тогава трябва просто да си починем. И ако имаме нужда от помощ, да се осмелим да я потърсим."
В продължение на темата, обсъждаме и как да помогнем на детето да намери мотивация за новата учебна година в интервю с Десислава Дамянова, основателка на Академия за емоционална интелигентност и сертифициран треньор по емоционална интелигентност:
Тревожността и тъгата след ваканция са нормални, те за няколко дни отминават, максимум две седмици. Важно за децата е как са излезнали във ваканция, родителите трябва да могат да водят задълбочени разговори децата да не изпитват страх от връщането. Всеки трябва да си даде своето време за адаптация, нещо като почивка след почивката. Родителят трябва да бъде емоционално стабилен. За съжаление има много възрастни, които не са такива."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..