На празник в община Драгоман - започваме със зам.-кмета Лидия Банкова:
"Страхотен празник се получи, благодаря на момичетата от читалището, Успяхме за последните 12 години да направим доста неща във всички сфери - успяхме да възстановим славата ни на "Макйата Света Гора". Петровският кръст трайно привлича туристи, поклонници, еколози и делтапланеристи. Усеща се силата на Светата Троица.
Без желание, сърце, любов, нищо не се случва. Дори и когато имахме страхотни трудности, като че ли провидението ни помагаше. 40 години съм в Драгоман, като дойдох нямаше вода. Градът е коренно променен, дойде и проектът за площада. Признателни сме за цялото гласувано доверие от хората."
Следват Северина Кирова - председател и Моника Маркова - художествен ръководител в НЧ "Мелдия 2012":
"Децата се представиха много добре. Вече 11-та година правим всички заедно. Всеки път искаме да са по-усмихнати и с нови танци, за да може всички да са доволни. В момента имаме 4 художествени групи и състави - от 7 до 10, до 14, над 14 - печелили сме награди, вкл. море за децата. Постоянно сме нанякъде, съчетаваме полезното с приятното."
Даная и Александра са две от участничките:
"Танцуваме, защото госпожите много ги обичаме, влязохме в НУТИ (Алекс). Танцуваме от от много малки, танцът бе сложен, с много елементи. (Даная) Любими предмети - физическо и рисуване, след училището - към Пловдив, като госпожите: научили са ни на много неща и са ни подготвили. Помагаме вкъщи с чистене и готвене. Пожелаваме си да се справяме в училището."
След тях е ред и на Даяна и Петя:
"Танцувахме и пяхме на площада. И лятото ходим на танци и малко четем книги за лятото. Разхождаме се навън. Обичаме Български език. Благодарим на ръководителките ни, танцът те кара да го танцуваш. Петя: искам да стана фризьорка, Даяна: да стана хореограф!"
Време е за Даниела Тодорова - директор на Туристическо-информационен център Драгоман:
"Намираме се на стратегическо място. До нас минава древния римски Виа Милитарис и птичия Виа Аристотелис. Даваме пълна информация за забележителностите ни. Имаме над 45 свети обекта. Приоритет е инфраструктурата и улесненият достъп до тях е факт. Имаме и светилище на Себазий и там по-късно е построен Петро-Павловския манастир, след разрушаването му, се полага Петровския кръст.
Ние сме първата община, която посреща в България, тъй като сме до Калотина. Имали сме посетители, които следват пътя на султана от Виена до Истанбул. Иска ни се все повече хора да спират и при нас по пътя за Сърбия."
Елена Ангелова е директор дирекция Специализирана администрация:
"Работим по изпълнението на инвестиционната политика, транспорта, екологията, образованието и здравеопазването. Основните проблеми са разделното събиране на отпадъците и безстопанствените кучета. Трудното е да променим навиците на съгражданите ни. Вярата ни е в младите. Тийнейджърите ме радват, когато видя пълни шишеядците - знам, че това са те. Но дойдохме на празника с вдигната глава."
Ред е и на председателя на Общинския съвет Младен Бухегер:
"Всички години са напрегнати, да си припомним и КОВИД-а, и политическата вакханалия, а и още не сме приели бюджета на общината. Досега се справяме, но е изключително трудно, не спряхме строителните и ремонтни дейности.
Имаме целенасочена социална политика, насочена към децата. Подкрепяме ги от новородени до абитуриенти. 1000 лв за новородено и абитуриент от общината, 400 - на първокласник.
Трябва да вървим към децентрализация на общините. ЗМДТ не може да бъде променен от общината. Таксата смет се определя само от данъчната оценка на имота."
Както се полага, финалната точка се слага от кмета Андрей Иванов:
"Хората са все по-взискателни и станаха истински европейци. Имаме няколко предприятия за авточасти, логистичен център, който дава облик на входа на общината, стара мина, която скоро трябва да затвори. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, разпръснати в 34 населени места, което е предизвикателство. Там се наблюдава тенденция много хора от големия град да ги избират и да преследват качество на живот с чиста природа, вода, въздух, храна.
Най-често проблемите са базисни - водоподаване, канализация, добра инфраструктура и понеже населението ни е възрастно, наблягаме на социалните дейности. Кметът е фунията на проблемите.
Направихме около 9 км вътрешна водопроводна мрежа, доста улици и пътища - до община Годеч, с помощта на държавата, започнахме пътя до границата на Трън. Спортната зала е наша гордост - и най-малкото населено място има нужда от спортни съоръжения. Има много, върху какво да се работи. Опитваме се да възстановяваме поетапно 47-те свети места. Неприемливи за нас са интересите на чуждестранни инвеститори към земеделска продукция. Има и искания за предоставяне на земя за фотоволтаици. Благодарение на магистрала Европа и изграждането на скоростна ЖП линия, се надяваме на повече инвестиции, най-вече български. Практиката показва, че възнагражденията при чуждестранните инвестиции създават работещи социално слаби.
Проектът за площада на Драгоман е напълно готов, стартираме обществена поръчка за избор на изпълнител. Ново озеленяване, нови зони за отдих, символика ни е водната лилия, популярна в Драгоманското блато. Година-година и половина ще са необходими за изграждането на площада. Ще се радвам да задържим постиженията в социалната сфера. Имаме готов проект за изграждане на Център за възрастни хора, пропуснахме едно финансиране и чакаме друго. Винаги сме имали много топли отношения със съседните общини, вкл. и с Цариброд. Има конкуренция, борим се за едни и същи средства. Според мен тук грешим. Вместо кметовете да имат петгодишни визии, се налага да вършим ненужни неща. С по-добро планиране и ясен хоризонт, нещата ще са много по-качествени.
Важни са качествата на всички - да управляващ община е като да караш кораб с подводни рифове и плитчини. Когато ОС е с качествени хора, общината се развива много по-бързо. Трябва да се правят компромиси, за да се върви напред."
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..