Невена Митрополитска е българска писателка, която живее в Монреал и е тук, за да участва на Алеята на книгата с романа си "По релсите", който разказва за спасяването на българските евреи. Това бе и повод за разговор с нея в предаването "Радиокафе".
Писателката сподели, че романът се харесва и благодарение на него има своите нови читатели.
В него героите са измислени, но съдбите са съвсем истински, ситуациите, които са описани също са се случили съвсем реално.
"Има огромен архив от лични истории на български евреи, от който съм използвала случки, разговори за неща, които са им правили впечатление, но самите герои в основната сюжетна линия са напълно измислени", посочи Митрополитска.
Едно от местата в, които се развива действието е град Кюстендил.
"Има и други места, пренася се за малко и в Монреал и в София, но Кюстендил е един от най-важните градове в този роман, който е основен център на събития, белязали реалната история на тези години", подчерта писателката.
"Мисля, че малко известен факт е, че именно от този град, от Кюстендил започва този процес, който води до спасяването на българските евреи", изтъкна тя.
Книгата е имала организирани срещи с читатели освен в София, в Торонто, в Монреал и Брюксел. По думите на писателката те са били две - с българска и международна публика, заедно с португалския автор Жоао Пинто Коелю, пишещ на сходна тематика.
"Всъщност, съвпаденията бяха доста – от една страна Холокоста, а от друга по-съвременна нишка, свързана със Северна Америка", поясни Невена Митрополитска. Затова преводачката Рада Ганкова, прави връзката между двамата автори и заедно с Българската културна асоциация в Брюксел и българското посолство там решават да организират международна среща с международни представители – дипломати и членове на организации свързани с Холокоста.
Задава ли адекватни въпроси публиката и доколко се интересува тази тематика ще чуете в разговора.
"За разлика от сухите факти в учебниците, към които не можем да изпитаме емпатия, в литературата историята оживява, придобива лице, облик, и виждаме, че това са били истински хора, а не просто някаква статистика", подчерта Невена Митрополитска.
Тя разкри, че създавайки романа си, за нея е било важно той да достигне както до хора свързани с тези събития, така и до читатели, които не знаят много за тях.
"Изключително ценно е, че големи международни фондации са се заели да запазят тази памет, има записани изключително много видео-интервюта, само от Кюстендил бяха около 60, направени от фондацията на Стивън Спилбърг", допълни Митрополитска.
Писателката ще присъства на Алея на книгата в София, на 6 септември, където всеки читател, настоящ и бъдещ на романа "По релсите" може да се срещне на живо с нея.
Повече подробности и интересни детайли, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..