Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 12 септември в галерия "Алма Матер"

Изложбата "Еко арт" обединява автори от научни институти и университети срещу екологичните проблеми

Снимка: Галерия Алма Матер

Откритата в галерия "Алма Матер" групова международна изложба на екологична тема "Еко арт" е по кураторски проект на проф. Марек Сак от Академията за изкуства "Вл. Стшемински", Лодз. В нея участват художници и преподаватели от университети от България, Полша и Франция.

Събеседник пред Радио София бе проф. Лаура Димитрова, един от организаторите на проекта у нас.

„Еко арт“, всъщност е една изложба, която вече е  представена в различни варианти за пръв път през 2022 г. в Полша, а през  юни-юли 2023 тя беше в Българския културен институт във Варшава. Сега имаме честта да я видим в галерия "Алма Матер", но малко по-различна, защото към нея се прибавят и отпадат различни елементи", посочи тя.

Експозицията е плод на сътрудничество между художници и преподаватели от 3 различни страни, за него проф. Димитрова разказа, че то датира от 2014 г., по различни проекти на научни изследвания на Софийския университет и полските им колеги от университета „Магдалена Баканович“ в град Познан, академия „Владислав Стшемински“ в град Лодз, и университета в Ниш, Сърбия, с които са реализирали поредица от различни проекти. Общото между тях е имено сътрудничеството, обмяната на опит, включването на студенти, различни уъркшопи.

  • Защо „Еко арт“?

Защото това е един проблем на нашето време, към който всички се опитваме да бъдем съпричастни, като наблегнем на техники, които не вредят на околната среда, дори в изкуството на рециклирането, да развиваме различни идеи, свързани с екологията, като всеки автор има право да изкаже свое мнение и да бъде различен по въпроса, подчерта проф. Димитрова.

Тя разкри, че проектите с екологична тематика са факт вече 3 години. Първият „Еко арт – Арт еко“ е от 2021 г., който с обръщането на понятията показва преминаването на екологията в изкуство и обратно, на който научен ръководител е била самата тя. Следващите години и други проекти с екологична насоченост са били представени от академичните среди, за които ще научите в разговора.

Настоящият проект вижда различни решения на проблема, участниците са от различни институти, университети, академии, както и от българските – от Националната художествена галерия и от Великотърновския университет“, подчерта проф. Димитрова и допълни, че самата изложба „Еко арт“ се посвещава и на 135-годишнината на Софийския университет.

Всички интересуващи се от взаимодействието между екологията и изкуството могат да посетят експозицията до 12 септември в галерия „Алма Матер“.

Подробности за творбите и авторите представени в изложбата, чуйте от интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56