Откритата в галерия "Алма Матер" групова международна изложба на екологична тема "Еко арт" е по кураторски проект на проф. Марек Сак от Академията за изкуства "Вл. Стшемински", Лодз. В нея участват художници и преподаватели от университети от България, Полша и Франция.
Събеседник пред Радио София бе проф. Лаура Димитрова, един от организаторите на проекта у нас.
„Еко арт“, всъщност е една изложба, която вече е представена в различни варианти за пръв път през 2022 г. в Полша, а през юни-юли 2023 тя беше в Българския културен институт във Варшава. Сега имаме честта да я видим в галерия "Алма Матер", но малко по-различна, защото към нея се прибавят и отпадат различни елементи", посочи тя.
Експозицията е плод на сътрудничество между художници и преподаватели от 3 различни страни, за него проф. Димитрова разказа, че то датира от 2014 г., по различни проекти на научни изследвания на Софийския университет и полските им колеги от университета „Магдалена Баканович“ в град Познан, академия „Владислав Стшемински“ в град Лодз, и университета в Ниш, Сърбия, с които са реализирали поредица от различни проекти. Общото между тях е имено сътрудничеството, обмяната на опит, включването на студенти, различни уъркшопи.
Защото това е един проблем на нашето време, към който всички се опитваме да бъдем съпричастни, като наблегнем на техники, които не вредят на околната среда, дори в изкуството на рециклирането, да развиваме различни идеи, свързани с екологията, като всеки автор има право да изкаже свое мнение и да бъде различен по въпроса, подчерта проф. Димитрова.
Тя разкри, че проектите с екологична тематика са факт вече 3 години. Първият „Еко арт – Арт еко“ е от 2021 г., който с обръщането на понятията показва преминаването на екологията в изкуство и обратно, на който научен ръководител е била самата тя. Следващите години и други проекти с екологична насоченост са били представени от академичните среди, за които ще научите в разговора.
„Настоящият проект вижда различни решения на проблема, участниците са от различни институти, университети, академии, както и от българските – от Националната художествена галерия и от Великотърновския университет“, подчерта проф. Димитрова и допълни, че самата изложба „Еко арт“ се посвещава и на 135-годишнината на Софийския университет.
Всички интересуващи се от взаимодействието между екологията и изкуството могат да посетят експозицията до 12 септември в галерия „Алма Матер“.
Подробности за творбите и авторите представени в изложбата, чуйте от интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..