Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: Имаме план, който да намали жертвите по пътя

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

Няколко са факторите, които водят до трагичния инцидет на улиците "Гурко" и "Шишман" отпреди дни. Освен слабата светлина на фаровете, безконтролната скорост в "Зона 30" и алкохолът в кръвта на водача има и още нередности. Това каза пред Радио София Богдан Милчев - шеф на Института по пътна безопасност

"Ние имаме проблем при всяко едно пътно транспортно пътешествие по всички компоненти на транспортната ни система. И техническа изправност, и контрол, и организация, и обучение, и алкохол. Всичко е на куп при всяко едно пътно транспортно пътешествие", обясни той. Според него основният проблем е, че правителството отказва да поеме отговорността за това, което се случва по пътищата.

Пътят за постигане на по-малко инциденти, според Богдан Милчев, не е в емоционалната реакция пост фактум, а в ясната визия за управление.

"Ние, от Института по пътна безопасност, сме готови, имаме план, който още пъравата годиина да намали жертвите между 50 и 100 човека и да поемем отговорността за това, което се случва по нашите пътища", казва още председателят на управителния съвет на института.

Три са точките, по които планът предвижда да се работи:

  • справяне с корупцията на всички нива
  • допускане на извънсистемен контрол, така че обществото да може да оказва натиск върху дейността на институциите
  • промени в Закона за движение по пътищата.
Според него корупционните проблеми са много по-дълбоки от "катаджията на улицата".
"Имаме много по-тежки проблеми с безопасната инфраструктура, с взимането на шофьорските книжки, с обучението. Навсякъде, по цялата верига, това е една хранителна верига, с която се хранят безброй юристи, адвокати, НПО-та, държавни служители и всичко това е пропито с кръвта на нашите роднини, на нашите приятели", казва още Богдан Милчев. Той добавя, че на пътищата в България е 2,5 пъти по-опасно отколкото в Европа, въпреки че броят на жертвите е намалял в сравнение с преди 10 години. 
Темата "алкохол и наркотици" нарочно се държи на преден план, въпреки че инцидентите с водачи под въздействието на алкохол и наркотици са едва 20-25 от общо 500 годишно, казва още шефа на Института по пътна безопасност.
Повече за позицията на Богдан Милчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55