С много идеи и инициативи започва втората година на една нова, важна магистърска специалност в Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Изключително динамично се развива бизнес средата и геополитическата ситуация, а всичко това придава допълнителна тежест на агросектора и специалността, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Теодора Георгиева.
Тя изтъкна, че областта се развива, редом със сфери като роботиката, информационните технологии, фармацията, управленските науки и други.
За специалността иновации и дигитална трансформация на агробизнеса са привлечени за партньори различни водещи организации, отдели в Министерството на земеделието, селскостопанската академия, банка и други.
„Днес агросекторът е много различен, не е какъвто го познаваме отпреди време. Нужни са нови компетенции и многопосочната, интердисциплинарна специалност ги обединява – допълни проф. Георгиева. – От агросектора зависи икономиката ни, както и цялата среда, в която живеем. Той е вход за други сфери, поле за прилагане на разработки и иновации от други области. Това е силно регулиран сектор, изпълняващ и социални функции. Обхващаме цялата верига от свързани дейности за добавена стойност.“
В момента от Стопанския факултет работят по проект с колеги от селскостопански академии в Литва и Латвия за изследване на иновационния потенциал в земеделието, след което ще се даде оценка, каквато досега не е правена, а ще бъде особено полезна за хората, които изготвят политиките в този сектор.
За нов прием в „Иновации и дигитална трансформация на агробизнеса“ има събеседване до края на септември (13 и 28).
Към специалността досега проявяват интерес практици, които осъзнават необходимостта да се развива по нов начин агробизнесът, разпространители на земеделска техника, журналисти, производители, които внедряват тези технологии и други.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..