Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според някои учени

Сънуваме, за да попречим на мозъка и тялото ни да изстинат твърде много

Снимка: Pixabay

Известно е, че сънят се променя с възрастта, а физическата активност оказва влияние на мозъчната дейност. Затова, ако сме си осигурили сън с продължителност 7-8 часа, то само 1 или 2 часа от тях са били дълбок сън, особено ако сме млади или физически активни. През останалото време вероятно сме били в сън с бързо движение на очите (REM). Макар че това не е единственото време, когато мозъкът ви потенциално сънува, това е времето, когато мозъчната ви дейност е най-вероятно да бъде припомнена и отчетена, когато сте будни, съобщава изданието „Study Finds”, цитирано от БГНЕС.

Когато внезапно се събудим от странни мисли, или чувства, когато сънищата или алармата ни събудят, сънят често се задържа в първите няколко минути, когато сме будни.

Трудно е сънищата да бъдат изучавани, защото хората спят и нямат наблюдение какво се случва в определен стадий на съня. Мозъчните графики показват, че определени модели на мозъчна активност са свързани със сънуването (и с определени етапи на съня, при които е по-вероятно да се появят сънища). Но тези изследвания в крайна сметка разчитат на самоотчети за преживяното насън.

REM сънят оказва важно влияние върху човешкия организъм - върху функциите на мозъка, настроението и паметта. Смята се, че при хората REM сънят се появява циклично на всеки 90-120 минути през нощта. Той ни предпазва от твърде дълбок сън и от уязвимост към атаки. Някои учени смятат, че сънуваме, за да попречим на мозъка и тялото ни да изстинат твърде много. Основната температура на тялото ни обикновено е по-висока, докато сънуваме. По време на REM съня обикновено е по-лесно да се събудим, ако трябва да реагираме на външни сигнали или опасности.

Мозъчната активност по време на REM съня задейства мозъка ни за известно време. Тя е като перископ в по-съзнателно състояние, наблюдаващ какво се случва на повърхността, след което се връща обратно, ако всичко е наред.

Когато сме болни, продължителността на REM съня е много по-малка. Това вероятно се дължи на факта, че сме много по-малко способни да регулираме телесната си температура в този етап на съня. За да ни предпази, мозъкът ни се опитва да регулира температурата ни, като "прескача" този етап на съня. По същата причина сме склонни да имаме по-малко сънища, когато времето е горещо, твърдят от „Study Finds”. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Как да създадете уютен кът в градината с правилния избор на мебели?

Търсите местенце за релакс, където да седнете сутрин и да си изпиете кафето? Да хапнете на въздух и да се радвате на красива гледка около вас? Имате двор? Тогава тази статия е за вас. Какви са ползите на различните видове градински мебели? Различните видове градински мебели от Mömax предлагат и различни предимства, които е добре да..

публикувано на 22.07.24 в 12:05

платена публикация
Ползите от колагена за здравето на кожата

През последните години колагенът се превърна в модна дума в света на грижата за кожата и доброто здраве. Този основен протеин, който се намира в изобилие в тялото ни, играе решаваща роля за поддържането на структурата и целостта на кожата, косата, ноктите и ставите. Но какво точно представлява колагенът и как се отразява на здравето на кожата ни?..

публикувано на 16.07.24 в 15:28

платена публикация
Кои са топ дестинациите за почивка през лятото според Boiana-MG?

Лятото е идеалният сезон за отдих и зареждане с нови емоции. Планирането на почивки е вълнуващо начинание, особено когато разполагате с информация за най-желаните места за туризъм. В тази статия ще разберете кои са топ дестинациите за лятна почивка, които вълнуват туристите на прага на летния сезон, споделени от екскурзоводите на туристическа..

публикувано на 30.05.24 в 12:13
Ивайло Симеонов

Магаретата в България са на изчезване

Днешният Световен ден на магарето ще бъде отбелязан с подобаващ коктейл в двора на Ивайло Симеонов от врачанския квартал "Бистрец". Като хоби и с кауза да съхрани този почти изчезващ вид у нас, той отглежда двайсет магарета. За празника им е подготвил една каросерия на камион, пълна с моркови и ябълки, "за да въртят опашки от радост, докато..

публикувано на 08.05.24 в 12:00

платена публикация
Какви особености може да срещнете при ремонт на банята?

Ако ви се налага къртене на баня със стар фаянс и теракота в София, това е услуга, която е най-добре да потърсите от фирма кърти чисти извозва . Когато изберете да се доверите на професионалисти, може да сте спокойни, защото работата е в сигурни ръце. Те разполагат с професионални къртачи за услуги кърти чисти извозва София. При необходимост могат..

публикувано на 06.03.24 в 17:16

Германец се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, странични ефекти няма

Германец, който умишлено се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, няма странични ефекти от много дози, според учени, които са проучили вероятно най-ваксинирания човек в историята, предаде АФП. Имунната система на 62-годишния мъж от централния германски град Магдебург работи на пълни обороти, заявяват експертите пред сп. The Lancet Infectious..

публикувано на 06.03.24 в 15:24

платена публикация
4 цели за устойчив начин на живот през 2024 г.

Няма съмнение, че тенденцията за устойчивост ще продължава да се разраства и да получава дори по-ярък отзвук и през 2024 г., като за това има основателна причина. Изменението на климата оказва своето въздействие все повече и повече с всяка изминала година и макар това да не се дължи на ежедневните ни навици или начин на живот, зеленото мислене може..

публикувано на 05.02.24 в 17:46