Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюсовете и минусите на соларната енергия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво се случва с рециклирането на фотоволтаични панели след техния живот, как соларната енергия може да има негативни последици за околната среда? Подробности по темата разказа д-р инж. Веселин Тодоров, основател на сдружение "Соларна Академия България".

"По актуални данни, към момента отново фотоволтаиците бият АЕЦ-а по производство, тъй като 38% от електроенергията към обяд е дошла от фотоволтаичните модули. Само 34% са дошли от АЕЦ-а и 20% съответно от ТЕЦ-овете.", посочи той и допълни:

"Това показва, че ние вървим в правилната посока и по-скоро вървим към една наистина енергийна трансформация".

Д-р инж. Тодоров подчерта, че това не означава, че идва края на атомната ера и ТЕЦ-овете. Напротив, това показва колко е необходимо да имаме базови мощности. В последните месеци се наблюдава рязък спад на инсталиране на фотоволтаични модули в страните от ЕС. Това се дължи на понижаващата се цена на тока и капацитета на електропреносните мрежи. Относно това, че няма отражение на цената към крайния потребител д-р инж. Тодоров каза:

"Търсенето и предлагането на електроенергия са две съвсем различни неща и съответно предлагането и търсенето са в коренно различни диапазони".

Огромното производство на електроенергия, минусовите цени, които в някои страни от Европа бяха отразени се случват през деня, когато потреблението не е пиково. Поради това инвестирането във фотоволтаици е достигнало праг, а инвестициите, които трябва да се направят в съхранението на тази енергия дават отражение в цената на тока.

Д-р инж. Тодоров посочи, че трябва да се обърне внимание на домакинствата, тъй като те играят ролата на балансьори в енергийната система:

"Например, когато има свръхпроизводство от зелени енергоизточници в електроснабдителната мрежа, тогава диспечерите включват в даден район бойлерите, в които се отоплява топла вода и битовите потребители не плащат за това нещо. Така се обира високият пик на производство от фотоволтаиците."

Освен това, при децентрализацията няма загуби при пренос и сериозни инвестиции в електропреносна мрежа. Относно това къде може да бъдат инсталирани соларните централи, по закон те трябва да бъдат на земеделски земи, които са неизползваеми. Един от добрите примери сочи, че в Германия от 10 години се върви в посока за задължителното поставяне на фотоволтаици на стопански сгради, халета, фабрики и т. н., които да гарантират минимално 30% спестяване на електроенергия в предвиденото в проекта количество.

Д-р инж. Тодоров посочи, че до момента е сложно да се каже как панелите и системите за съхранение трябва да бъдат рециклирани, но в момента Европа залага на кръговата икономика. Фотоволтаичният модул се рециклира почти на 100% и бъдещето е в изграждането на заводи, които да извършват тази дейност.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители

Днес Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители в Деня на Гражданската защита.  До 18 часа екипи на Гражданска защита и на Дирекция "Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община ,  БЧК и ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ разясняват на гражданите как да реагират при бедствия и аварии...

обновено на 18.07.24 в 16:55
Проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиниката по кардиология във Военномедицинската академия

Проф. Ивайло Даскалов: Българите неглижират рисковите фактори, свързани със сърдечно-съдовите заболявания

България е на едно от челните места по сърдечно-съдови заболявания. Освен ниската здравна култура и липсата на профилактика, друг важен фактор за развитието им е затлъстяването на нацията. Много често артериалната хипертония протича безсимптомно, а нелекуването на високото кръвно налягане уврежда сърцето. Съветът на специалистите е да..

публикувано на 18.07.24 в 15:19
Велека Цанкова от

Мишо Йосифов и "Новините в джаза" представят своята Лятна емисия в последния ден на юли

Велека Цанкова за Лятната емисия на "Новините в джаза", която ще можем да видим на терасата на "Топлоцентрала" на 31 юли 2024 г.  и съвсем не е за изпускане, защото… "Подбрали сме музика със съвсем лятно настроение, ще има интересни кавъри на популярни пиеси, а в същото време разбира се, ще си посвирим и от авторската ни музика, която се..

публикувано на 18.07.24 в 13:23

Започна реконструкцията на ул. "Опълченска"

Днес започва реконструкцията на ул. "Опълченска", което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул...

публикувано на 18.07.24 в 12:22
Паметник на Левски в Ловеч

Отбелязваме 187 г. от рождението на Васил Левски

187-мата годишнина от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана с възпоменателна церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Апостола на свободата в Ловеч . Заради летните горещини програмата по отбелязването на 187-годишнина от рождението на Васил Левски беше изтеглена за сутринта. От 9.00 ч. започва гражданското..

публикувано на 18.07.24 в 10:25