В изложбата са включени символи от стара, млада и зелена София. На нея, посетителите могат да видят Ларгото и Римския комплекс "Сердика", храм „Св. Александър Невски“ и жълтите павета, Националната галерия, Централна баня, Централните софийски хали, четириъгълника на толерантността с храмове на четири религии, улица „Малко Търново“, Женския пазар и стария еврейски квартал на София.
Представени и са лицата на млада София чрез НДК и ул. Витоша“, Кристал, Седмочисленици, Княжеска градина и др., каза пред Радио София Адрияна Михайлова, един от основателите на платформата #soSofia, която стои зад проекта.
Специална част от инсталацията е посветена на зелената и синята система на града.
„Ние над 8 години изследваме различните символи на града. Искаме да ги представим все по-добре и все по-пълно на туристите и на гостите в града ни. В проекта разказваме на пристигащите на Терминал 2 чрез една интерактивна инсталация какво могат да видят и посетят по време на престоя си в града, така че да научат малко повече за него“, добави Михайлова.
Тя обясни, че посетителите могат да въртят инсталацията, да я докосват, както и да сканират QR код, чрез който да достигнат до повече информация за обектите.
Ако гостите на града търсят специален маршрут по интереси, могат да го направят на интерактивен екран, допълни Адрияна Михайлова. След като отговорят на три кратки въпроса, специално за тях ще бъде генериран маршрут, който те могат да сканират.
Михайлова изрази надежда арт инсталацията да бъде развита и разширена.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..