Трябва да казваме на децата „Ти можеш. Виждам, че се стараеш. Оценявам труда ти. Гордея се с теб“. Това са част от условните знаците за признание към детето.
Не бива да забравяме и безусловните: Обичам те. Вярвам ти. Важен си за мен.
Това посъветва психоложката Мария Манова при гостуването си в БНР-Радио София.
В противен случай детето може да си мисли, че няма значение (за никого), че е лошо, а това ще спъва развитието му.
Манова е автор на книгата "Ефективните родители" с подзаглавие: Успешните сценарии за нашите деца. Тя поясни, че по ефективен родител има предвид този, който се стреми да знае, да направи, да се информира, да пробва.
„Ефективно е това, което върши работа, което е приложимо“, каза още специалистът.
В книгата тя пише за изграждане на добри взаимоотношения и емоционална връзка с детето. На тази база, по думите ѝ, всичко може да бъде ефективно.
Съветва да забравим израза „първите седем години“. След това детето продължава да се развива.
Неглижирането на добрата връзка с наследника най-драматично може да се отрази по време на пубертета му. Тогава неразрешените конфликти добиват друго измерение.
Манова подчерта, че детето непрекъснато трябва да бъде окуражавано като личността и постъпки. Не препоръчва приятелско споделяне.
„Да не забравяме, че сме родители. Можем да бъдем приятели с детето след излизането му от тийнейджърството.“
Книгата е подходяща е за майки и бащи на деца, които са между 4 и 12-годишна възраст. Има примери и упражнения. Говори се както за блокиращите родители, така и за свръхамбициозните, „перфекционистите“.
По думите на Манова, след 4-тата му година трябва постоянно да общуваме с детето, да търсим неговата оценка за дадена ситуация, да искаме съпричастност. Когато търсим неговото мнение, то се чувства ангажирано и активно.
Съвременното родителство не може да разчита толкова на интуиция, колкото на познания. Авторитаризмът вече се отхвърля. Набляга се на връзката и отношението, на разбирането. Иска ни се да контролираме, да моделираме, да коригираме. Но трябва да търсим начини и подходи, да го питаме. Да не акцентираме върху дефицитите му, а върху силните му страни, отбеляза още Мария Манова.
С нея разговаря Лилия Големинова.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..