Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Мария Манова: Амбицията на родителя може да разболее детето

Снимка: Лили Големинова

Трябва да казваме на децата „Ти можеш. Виждам, че се стараеш. Оценявам труда ти. Гордея се с теб“. Това са част от условните знаците за признание към детето.

Не бива да забравяме и безусловните: Обичам те. Вярвам ти. Важен си за мен.

Това посъветва психоложката Мария Манова при гостуването си в БНР-Радио София.

В противен случай детето може да си мисли, че няма значение (за никого), че е лошо, а това ще спъва развитието му.

Манова е автор на книгата "Ефективните родители" с подзаглавие: Успешните сценарии за нашите деца. Тя поясни, че по ефективен родител има предвид този, който се стреми да знае, да направи, да се информира, да пробва.

„Ефективно е това, което върши работа, което е приложимо“, каза още специалистът.

В книгата тя пише за изграждане на добри взаимоотношения и емоционална връзка с детето. На тази база, по думите ѝ, всичко може да бъде ефективно.

Съветва да забравим израза „първите седем години“. След това детето продължава да се развива.

Неглижирането на добрата връзка с наследника най-драматично може да се отрази по време на пубертета му. Тогава неразрешените конфликти добиват друго измерение.

Манова подчерта, че детето непрекъснато трябва да бъде окуражавано като личността и постъпки. Не препоръчва приятелско споделяне.

„Да не забравяме, че сме родители. Можем да бъдем приятели с детето след излизането му от тийнейджърството.“

Книгата е подходяща е за майки и бащи на деца, които са между 4 и 12-годишна възраст. Има примери и упражнения. Говори се както за блокиращите родители, така и за свръхамбициозните, „перфекционистите“.

По думите на Манова, след 4-тата му година трябва постоянно да общуваме с детето, да търсим неговата оценка за дадена ситуация, да искаме съпричастност. Когато търсим неговото мнение, то се чувства ангажирано и активно.

Съвременното родителство не може да разчита толкова на интуиция, колкото на познания. Авторитаризмът вече се отхвърля. Набляга се на връзката и отношението, на разбирането. Иска ни се да контролираме, да моделираме, да коригираме. Но трябва да търсим начини и подходи, да го питаме. Да не акцентираме върху дефицитите му, а върху силните му страни, отбеляза още Мария Манова.

С нея разговаря Лилия Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50