Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Вяра, надежда, любов и много празнични събития в Деня на София

Триъгълната кула на Сердика е културно-историческа ценност. Изграждането й датира от времето на император Юстиниан (527-565 г.) Тогава крепостната стена на Сердика е удебелена отвън с изцяло тухлен пояс и снабдена допълнително с триъгълната кула.
Снимка: sofiahistorymuseum.bg

Днес нашата столица празнува. 17 септември се отбелязва като Ден на София от 1992 година, с решение на Столичния общински съвет от 25 март.

Официалната програма започва с тържествен водосвет и издигане знамето на град София в 11.30 часа  пред храма Света София на площад  „Св. Александър Невски“.За официалната церемония гражданите ще имат достъп след 10:00 часа през пунктове за проверка, организирани при южната страна на храм-паметника „Свети Александър Невски“ и при ул. „Париж“ и ул. „Шипка“.

В 13 часа е връчването на наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата.

София в цветове и щрихи можете да видите в Регионалния исторически музей на София – една изложба за Деня на София с творби на съвременни български художници, които интерпретират в творбите си теми, свързани в архитектурата на столицата. Входът запостоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад „Бански“ 1 е свободен в деня на София. Филиалите на музея ще работят с удължено работно време, а точно днес се открива обновеният музей „Триъгълна кула на Сердика“ с дигитална 3D графична реконструкция, в която посетителите може да извършват различни дейности във виртуална среда чрез използването на очила за виртуална реалност.

Ако се разходите в Южния парк, до езерото Водна паша  с прекрасните скулптури на Павел Койчев, ще попаднете на Първия детски интерактивен фестивал, който е по идея на режисьора Йордан Славейков и цели да приобщи децата към магията на театъра. Събитието е посветено на Деня на София. В рамките на фестивала малчуганите ще могат да се включат в театрални работилници и чрез играта и различните форми на изкуството да се докоснат до магията на кукления театър. Ще пеят, рецитират и рисуват заедно с актрисите Августина-Калина Петкова и Деница Даринова Практическо ателие по изработване на кукли за куклен театър ще предостави възможност на децата да използват въображението си, да изработят и да запазят за себе си първата си не просто играчка, а истинска кукла от света на театъра.

Продължава и КвАРТал Фестивал под мотото Силата на хората с мисия  Да върнем бохемския дух на София – той обхваща квартала между булевардите "Дондуков", "Мария Луиза", "Сливницa" и "Васил Левски".

Финалът на празника на София е на SofiaSummeр Fest от 20 часа с концерт, организиран от Столична община. На сцената ще излязат Jupiter 7, Innerglow и Любо Киров, входът и за това събитие е безплатен.


По публикацията работи: Людмил Фотев
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 73% от служителите са чувствали дискриминация на работното място

Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани в процеса по подбор или на работното място. Най-широко разпространената причина за дискриминация е възрастта (46%) – това се потвърждава и от последните данни на Евробарометър, следвана от полът и половата идентичност (33%) и семейния статус (19%). Данните са от анонимно..

публикувано на 02.10.23 в 19:43

Къде и как беше заснет клипът "Притури се планината" на БНР (ВИДЕО)

Днес в YouTube-канала на БНР се състоя премиерата на първия музикален клип, продуциран от обществената медия. Обичаната емблематична песен на Стефка Съботинова "Притури се планината" е записана в нов аранжимент от Детския радиохор, Симфоничния оркестър и Оркестъра за народна музика на БНР. Изборът на песента не е случаен. Повод е..

публикувано на 02.10.23 в 18:13

Проучвания потвърждават, че мръсният въздух повишава хоспитализацията

По-озеленените квартали имат по-здрави жители, а смогът може да ни вкара в болница дори след седмица закъснение , показват резултатите от две първи по рода си проучвания за обществено-здравните ефекти от замърсения въздух в градовете в България. Двете задълбочени изследвания, извършени от български учени и организации с обществена полза,..

публикувано на 02.10.23 в 16:51

Проектът "Млади велолидери" предлага обучение и насърчава карането на колело в града

Как се изграждат бъдещите млади велолидери? Едноименният проект и обучение ще стартира в София, на 14 и 15 октомври. Организатори са Фондация "СпоДари" и Националната спортна академия, с финансовата подкрепа на общинската програма "София-град на младите и активните". В предаването „Радиокафе“ гостуваха Маргарита Петрова и Румяна Йотова..

публикувано на 02.10.23 в 16:29
Химнът на училището радва деца, учители и родители

Химни ще имат още училища в Бургас, Варна, В. Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София

"Музикаутор" и партньорите дават старт на третото издание на инициативата „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“. То се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката и предвижда създаването на химни за училища от осем града на страната. За изминалите 2 издания на..

публикувано на 02.10.23 в 15:34

Прочит на пиесата "Финист - ясният сокол" в подкрепа на авторите ѝ

Със специална театрална вечер и прочит на пиесата "Финист-Ясният сокол", на 2 октомври от 19.00 часа клубът на НЧ "Читалището.то" се включва в международна акция за подкрепа на арестуваните руски интелектуалки Светлана Петрийчук и Женя Беркович.  Текстът ще бъде поднесен от актрисите Станка Калчева и Богдана Котарева, режисьор е Василена..

публикувано на 02.10.23 в 14:35

Изложба "Послания" и филм за живота на Златю Бояджиев по повод 120 години от рождението му

Изложбата “Послания“ бе открита на 14 септември в Национална галерия “Двореца“. Поводът – 120 години от рождението на Златю Бояджиев – едно от най-големите имена в българската живопис през 20 век. Събеседници в „Радиокафе“ бяха кураторите Весела Радоева и Боряна Вълчанова. Те припомниха и за по-ранна експозиция, в галерия „Средец“ –..

публикувано на 02.10.23 в 12:37