Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София Тех Парк, до 18:30 часа.

Robotics Strategy Forum се откри днес в София Тех Парк

Снимка: Лили Големинова

За пета поредна година Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРА) открива ежегодния Robotics Strategy Forum. Той събра своите гости и участници в Зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк, а Радио София е медиен партньор на този престижен форум.

Какви ще са приоритетните теми и дискусии върху които ще се концентрират участниците във форума под надслов "България в дигиталната ера", разказаха събеседниците в мобилното ни студио.

Ралица Костадинова - експерт по "Роботика и кибер физични системи" към Националния STEM Център, в качеството си на експерт се занимава с разработката на малки учебни роботи, както и с разработването на учебни ресурси, които могат да се използват към тези роботи и не само към тях, но и към останалите учебни пособия, които STEM центърът предлага.

"Извън това, заедно с другите колеги се занимаваме с демонстрации и запознаване на учителите и директорите какво представлява STEM в общото цяло и как може да се приложи в училище. Освен тези демонстрации сега вече спомагаме в процеса по оценяването на проекти за изграждане STEM  среда в самите училища", сподели тя и допълни, че директори и учители реагират изключително позитивно и с голям интерес следят новините, свързани с цялата програма.


Много от тях споделят, че в училище липсва повече експерименталната част,  физическите средства с които да боравят в часа, за да бъде заниманието малко по-практично и като игра, което ще го направи и по-интересно за учениците. Когато пипнат и направят нещо от сърце винаги остава за по дълъг период знанието, което са придобили, каза още Ралица Костадинова.

В разговора ще чуете нейната лична история и конкретни неща, от които се е вдъхновила в нейния път в света роботиката, за една от важните функции на тази наука, която променя света и живота на хората. Учебните ресурси и подпомагащи пособия, които са качени на уебсайта на Националния STEM Център са насочени към учителите. Те могат да ги вземат и да ги използват в час, увери тя. В момента са налични над 15 учебни ресурса, свързани с природни науки, роботика, математика, дори архитектура за деца.

"Опитваме се да бъдем максимално полезни за учителите", уточни Костадинова. Чуйте още от разговора с нея в звуковия файл.

Йордан Михайлов е представител на една от големите компании в областта "Софт оръдия инженеринг".

"Интернет на нещата" е едно от ключовите понятия, с която се занимава тази голяма софтуерна компания, която развива различни софтуерни проекти.

"Тук сме за да представим нашето "Смарт хоум" решение, както и един друг проект наречен "Межарон", създаден с идеята да прави скици на определени помещения. Изключително полезен за всякакъв вид майстори, които могат лесно и бързо да оразмерят дадено помещение с помощта на нашата електронна ролетка", каза той. Как точно става това ще чуете в разговора.


Robotics Strategy Forum събира и много специалисти в различни сфери. Двама от тях, които са и лектори на форума също бяха събеседници в импровизираното студио на Радио София.

Владимир Филипов – от "Индустрията 4:0" и Вихрен Славчев от водеща компания в сферата на киберсигурността.

"Индустрия 4:0" е вид индустриална революция, тя променя начина по който живеем, правим бизнес, всички аспекти на нашия живот", посочи Филипов. И допълни:

"Говорим за качествена промяна в начина по който се произвеждат и разпространяват нещата".

В България тези неща навлизат лека-полека, каза той и поясни: 

"Въпреки, че не сме много активни, имаме стратегия от министерство на икономиката, направена преди няколко години, но изоставаме от останалата част на Европа, тъй като ни липсва цялостен подход. Купува се един робот, но той служи само за едно работно място, а не се вписва в цялостната инфраструктура на едно предприятие. Всъщност нещата трябва да са интегрирани и да работят като едно цяло", обясни Владимир Филипов. По думите му усилия трябва да бъдат вложени в обучение на предприемачите и постоянните клиенти. В разговора с него ще чуете какво съдържа понятието "икономика на знанието".

По темата за киберсигуността се включи Вихрен Славчев.

"Ние днес освен с познанията си, идваме и с повече опит. Днес в държавата се наблюдават едни много сериозни сътресения в сферата на киберсигурноста и тя е актуална навсякъде. Каквато и ситуация да настъпва в света, винаги ще има хора, които ще се възползват от нея", посочи той. По думите му, дигиталният и цифровият свят вече вземат физическо отражение и нещата не се случват само в компютъра.

"Много е важно да се знае, че във всяка една промяна настъпва момент, при който хората имат нужда от някакъв вид киберзащита. Това, което ние правим най-добре и сме се базирали на него, е един аутсорсинг на традиционната киберсигурност в една организация", каза той. Как точно се случва един такъв процес, ще чуете в разговора.

"Времето е решаващо тук. В една киберситуация не е въпросът колко сте ефективни, не е въпроса колко сте повишили сигурността, въпросът е времето, в което ще реагирате. Този термин се нарича "инсидънт риспонс", особено важен в този роботизиран свят", изтъква той.

Нужно е повече да четем, за да навлезем в нещата в дълбочина. Проблемите нямат лесни решения, а трудни, за които се изискват знания, а знанията се трупат бавно, уточниха експертите. Трябва ли да ни е страх от роботите - можете да научите от разговора.

Още подробности за самия форум по роботика, чуйте от неговите организатори Йонко Чуклев и Кристиян Михайлов от ПАРА. 

Със събеседниците разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес. Пред Радио София Антоанета Василева –..

публикувано на 11.10.24 в 17:29