"Идеята се зароди преди повече от 10 години, когато работех по извличането на сероводорода в Черно море под формата на сулфатни йони и получаването на водород. Тогава се видя, че енергията, която се изразходва за получаването на водород е повече от тази, която се добива с неговото получаване. Тогава у мен се роди идеята да се постъпи по друг начин, а именно да се използва сероводорода като гориво в една горивна клетка. Това е устройство, в което протича дадена химична реакция и енергията, която се отделя при нейното протичане директно се превръща в електрическа енергия", каза той.
В рамките на финансиран от ЕС проект, екип от учени са извършили експеримент в реални условия в Черно море, като резултатите са били окуражаващи. Сега предстои да се направи опит за получаване на електроенергия от инсталацията в мащаби, близки до промишлените. Предвижда се изграждането на платформа подобна на нефтените, която ще бъде на котва. Това ще дава възможност тя да бъде местена.
Относно спънките, проф. д.т.н Бешков сподели, че от една страна има недоверие от страна на държавната и местна администрация към труда на учените. От друга страна новите технологии застъпват интересите на големи компании и геополитически играчи, които нямат интерес от внедряването на такива технологии. По въпроса за това какви ще са ползите на битово ниво той каза:
"На първо място трябва да построим тази инсталация и да се убедим, че проектът и технологията, която предлагаме действително е работоспособна и икономически целесъобразна. За себе си аз имам това убеждение, но все пак трябва да убедим едни инвеститори и едни управленци, които да дойдат и да видят, че това нещо работи. И вече след това, имайки сигурната поддръжка на правителство, на Народно събрание, ще се намерят инвеститори и тогава нещата могат да станат по-бързо."
Той посочи, че един такъв проект не може да мине без подкрепата на централната власт. Това е така, защото природните богатства са собственост на държавата. Освен това каза, че предимствата на новата технология са много:
"На първо място нашата технология позволява едно много гъвкаво и безинерционно включване и изключване на инсталацията. Това при една атомна централа и при един ТЕЦ е невъзможно. Веднъж тръгнал, процесът не може да бъде намаляван, включван и изключван. Второ - няма никакви отпадъци и никакви складови стопанства за суровини. Суровината се намира в морето и само трябва да се изпомпа морската вода и нищо повече. Освен това няма абсолютно никакви източници на въглероден диоксид."
Ако проектът се окаже успешен, изграждането на инсталацията ще отнеме минимум три години, категоричен е проф. д.т.н Венко Бешков.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..