Пианистът Иван Янъков ще изнесе рецитал в НДК на 27-ми септември 2023 г. Софийската публика първа ще има възможността да чуе творбите в наскоро записания му в Амстердам албум, който ще излезе през декември.
В концерта ще прозвучат и две български творби, сред които и Ноктюрно на Добринка Табакова, което само преди броени дни артистът представи като сингъл във всички световни музикални дигитални платформи .
Иван Янъков е част от онези четирима пианисти, които в комбинация пълнят големи зали, а именно – Живко Петров, Георги Черкин и Антони Дончев. Заедно те правят един много смислен и успешен проект.
"Първоначалната идея беше с Живко да правим пиано-дуел, между класика и джаз, но от НДК ми казаха, че разполагат с 4 рояла и аз реших, че тогава би могло да стане нещо още по-интересно, защото вече е имало доста проекти с 2 пиана, в началото бяхме с Ангел Заберски, който беше с нас миналата година, а след това продължихме с Антони Дончев", споделя той.
Професионалният му път преминава през различни световни школи и сцени в Европа и Азия.
Интересен е и фактът, че за последните пет години пианистът винаги изпълнява поне по едно българско произведение във всички свои рецитали в чужбина.
Неговият вдъхновяващ разказ за сцените и публиката в Азия и по света ще чуете в разговора.
По думите му тази публика я има и у нас.
"Има я, естествено. Ако се отиде в зала "България" винаги има хора, които знаят какво слушат. Има и такива от нови поколения, които са на 20-30, които са с някаква професия, които се интересуват, гледат, слушат", твърди пианистът.
В програмата на неговия рецитал ще чуем:
Цезар Франк (1822-1890) Прелюд, фуга и вариация, оп. 18.
Йозеф Хайдн (1732-1809) - Соната за пиано в ла-бемол мажор, Hob.XVI:46.
Питър Фриббинс (1969) Ноктюрно, Нимрод Боренщайн (1969) - Арпежен етюд.
Георги Арнаудов (1957) - Le rappel des Rameaux: De L’Autre Côte du Mirror Sonore.
Добринка Табакова (1981) Ноктюрно.
Сергей Рахманинов (1873-1943) Вариации по тема на Корели, оп. 42.
Освен срещата на живо в НДК, записи на пианиста Иван Янъков може да чуете във всички музикални платформи.
"Трябва да показваме на публиката различни аспекти на музиката", категоричен е Янъков.
Повече за програмата, творбите, композиторите, музикалната реалност у нас и по света, чуйте в разговора в звуковия файл. С пианиста Иван Янъков разговаря Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..