Нов български университет започва своята дейност през 1991 г. В съвременния свят, дигитализацията е от изключително значение за студентите и преподавателите в НБУ, каза пред Радио София доц. д-р Кристиян Постаджиян – зам.-ректор по учебната дейност. Той уточни, че до дни стартира първия университетски чатбот в България.
„Това е един много важен проект за НБУ, който финализираме след близо година работа. Този виртуален асистент ще позволи много по-добра комуникация със студентите и много по-добро обслужване на студентите от гледна точка на редица административни услуги. Естествената среда на днешните студенти е дигиталната среда и смятам, че това е много важно както от гледна точка на обучителен процес и използване на различен тип обучителни ресурси, но и от гледна точка на административно взаимодействие“, добави доц. Постаджиян.
Той допълни, че за втора поредна година НБУ прилага „Седмица за ориентиране на студентите“, като идеята е една седмица преди реалното началото на учебния процес, студентите да участват в различен тип събития в университета, които целят неформално общуване и сближаване, каза доц. д-р Кристиян Постаджиян.
Той добави, че всяка година от университета правят анализ относно търсенията на пазара на труда, за да бъдат актуални в предлаганите специалности.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..