Луиза Генова, която възкреси образа на краля на Франкската империя Карл Велики в едноименната си книга и Калина Христова, чието дело са илюстрациите, гостуваха в предаването „Радиокафе“.
“Книгата я мисля 7 години, а преди година назря моментът, в който я написах за 20 дни. Четири пъти я пренаписвах, мина редакция, корекция, докато се стигне до това, което днес държим в ръце“, споделя авторката.
Доколко има изследвания за личността на Карл Велики и позната ли е тя преди тази книга?
„По-скоро за историците и политолозите, но по-малко за читателите на художествена литература и точно това исках да променя. Държах да има книга на български“, споделя писателката.
Защо Карл Велики и защо сега?
„За мен никак не е странно защо сега. Да започнем оттук, че ежегодно в град Аахен - малък град до Кьолн, ежегодно се присъжда наградата “Карл Велики“ на хора и институции, които имат особен принос за европейското единство. Тази година през месец май наградата бе връчена на Володимир Зеленски и украинският народ. На награждаването присъстваха много политически лидери, които обсъждаха значими за последните 2-3 години теми, а името на Карл Велики е пряко свързано с политическия живот в Европа“, поясни Луиза Генова.
Сред най-значимите факти, които правят личността на владетеля актуална и днес са, че той обединява някогашните варварски племена. Днешния облик на Европа - на държави като Англия и Франция е такъв, именно заради неговите действия, смята авторката. По думите й, той приема като истинска мисия на живота си идеята да християнизира Европа. Искал е всички хора, които населяват Франкската империя по онова време (8век), да бъдат грамотни, за да могат да четат Библията.
„Той е просветител, велик войн, трансформатор, обединител на Европа и дори той е човекът въвел малката буква в начина на писане“, твърди Луиза Генова.
На този прелюбопитен факт, писателката посвещава цяла типографска глава в едноименната книга, в която детайлно обяснява за малката буква, наречена „каролингски минискул“ на името на неговата Каролингска династия.
Освен град Аахен, където са погребани тленните останки на владетеля, артефакти свързани с неговото царуване могат да се намерят и в други западноевропейски градове, един от които е Рим, където през 800-ата година е коронован в Базиликата „Св Петър“ като император на Западната Римска империя, допълва още писателката.
„Беше приятно, полезно и много увлекателно за мен да намеря баланса за това колко илюстрации да има в една такава малка, джобна книжка, за да не разсея фокуса на читателя от това, което е направила Луиза, за което я поздравявам, защото историята става все по-важен фактор в живота ни и ние трябва да се връщаме постоянно към нея и да я познаваме добре, не само нашата българската, но да се обърнем и към Европа, която понякога критикуваме, опитваме се да се приближим, или отдалечим. Книгата ни връща в едни времена, в които Европа се е създавала, изграждала и може би оттам трябва да почерпим опит, който ще ни е полезен днес“, каза на свой ред илюстраторът Калина Христова, която в момента подготвя изложба.
Чуйте още интересни аспекти за образа на Карл Велики, как той присъства днес в обединена Европа, в разговора на Боян Бочев и Лили Големинова в звуковия файл.
За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...
Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..