В световен мащаб в последното десетилетие се отчита нарастване на случаите на диагностицирани психични разстройства сред децата и младежите, както и нарастващо използване на услуги в сферата на психичното здраве. Подробности по темата разказа Албена Дробачка, ръководител на Младежка къща "Скрити лайкове" и председател на Сдружение за прогресивна и отворена комуникация, които са организатори на конференцията.
По думите й все още липсва единност на мненията увеличават ли се психичните разстройства при младите хора, или те са по-крехки и по-чувствителни. Тя посочи, че според статистиките психичните заболявания се увеличават, защото днешните деца са засипани от страшно много информация от всякакъв тип медии, които по някакъв начин ги правят по-уязвими.
"Отделно тук като прибавим и българските специфики, народопсихологията да ги обгрижваме, да внимаваме да не им е трудо, да не им се случи нещо проблемно, да не е прекалено стръмен баирът на живота, по който те се изкачват... Това са някакви елементи, които допринасят към тази крехкост при младите хора и тази уязвимост към психични заболявания и разстройства", отбеляза Дробачка.
Освен това добави, че трябва да се научим да приемаме мащабната информация, която ни залива и тук е ролята на родителите, организациите и училището. Те трябва да подготвят младите хора да бъдат достатъчно критични към разчитането на информацията.
"Твърде оптимистично ще бъде да кажа, че родителите търсят услуги, когато детето или младият човек е с психично разстройство. Иска ми се много по-висок да бъде процентът на родителското активизиране да търсят подкрепа и помощ още в първите моменти, когато психолог или психиатър констатират, че детето има психичен проблем. Много са причините да не го правят. При нас стигмата и автостигмата са много силни, даже на ниво Европейски съюз", посочи Дробачка.
Организацията Младежка къща "Скрити лайкове" има клонове в различни държави и повече от 12 години работи по въпросите на психичното здраве. Поради бързото развитие на света проблемите също се изменят, което налага търсенето на нови решения. На конференцията предстои да бъде представена Младежката къща, да се проведат разговори за по-леките проблеми от характера на депресия, тревожност, хранителни разстройства и употреба на психоактивни вещества, както и за по-сериозните проблеми от характера на шизофрения, ОКР и личностнови разстройства. Всеки един от лекторите, които са от трети държави ще представи своите визии и предложения по отношение на национални и европейски реформи в сферата на услугите и рехабилитацията за млади хора с психични проблеми.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..