Как гражданите участват в обществения живот на страната и как образованието влияe на гражданските процеси е акцент в дискусията с политолога Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“.
В предаването „Радиокафе“ гостуваха и Кристина Верославова и Камен Банковски от СРЕДА, за да разкажат повече за предстоящата инициатива „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ – тема на събитие организирано от СРЕДА - организация, която осигурява платформа за обективен диалог, където най-добрите умове могат да обменят мнения и да представят различни гледни точки. Те насърчават обективност, прозрачност и конструктивен диалог в българското общество, чрез дебати, събития по обществено важни теми.
“Образованието е една тема за която установихме, че човек не се замисля много често. В моя живот съм се замислял два пъти – когато съм кандидатствал за средно образование и в следващия момент - за образованието на детето си“, споделя Камен Банковски.
"По една или друга причина, хората могат да си кажат, че българското образование не ги интересува особено, но когато говорим за образование не можем да се абстрахираме от факта, че именно то произвежда хората, с които се обграждаме в тази страна и ако искаме да участваме по някакъв начин в бъдещето й, ще имаме взаимодействие с хора, произлезли от тази образователна система. Тя произвежда бъдещето ни и ние не сме имунизирани от това ефектите й какви са, когато си пращаме децата да учат в чужбина или когато самите ние отиваме да учим в чужбина", подчерта той.
„Имам собствен опит от това, което се случва в образованието, но в същото време не знам как учат децата. Аз нямах лаптоп в училище, нямахме презентации и мултимедии, нито таблети, нещата се случват много различно в момента, въпреки това показателите на образователната ни система отиват надолу“, каза още Банковски.
“Нашето събитие по темата „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ ще се случи на 1 октомври, понеделник, от 20.00 часа в "Топлоцентрала". Целта е да достигнем до по-голяма аудитория и публика, да подбудим гражданското й съзнание и въобще желанието да знаеш какво се случва, основна мисия на СРЕДА“, подчерта Кристина Верославова.
Политологът Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“, обясни, че преди 10 години той самият е бил част от ранобудните студенти, които са организирали окупацията на Софийския университет, заедно със световното движение „Окупирай“ – против едни ценности, в подкрепа на други.
Той анализира случилото се през тези години с гражданското участие, протестите и състоянието на демокрацията.
„Да започнем с това защо „новият преход“? Защото точно тази глобална социална активност от 2011 г. вследствие на световната икономическа криза, която прерасна в криза на представителната демокрация, даде възможност в България да започнат да се формират движения и граждански иницициативи, които да се борят за определени каузи и които станаха лаборатория за политически идеи. Тогава за първи път гражданинът като отделна единица в общоколективно действие излезе на преден план, дотогава политическите формации и синдикатите бяха тези, които движеха протестите в страната“, посочи Тачев и допълни:
„Тогава започна на практика новият преход, но това не е преход, трансформация на една политическа система в друга, а това е борба за качеството на демокрацията, борба за демократизиране на демокрацията, посланията, които бяха поставени на масата – отвъд тесните конюнктурни искания, да се даде повече възможност за гражданско участие.“
Тачев поясни, че в книгата си разглежда различни видове гражданско участие, а протестите са само генератор на възможности и идеи, които са свързани и с изграждане на гражданско образование, което според социолога, трябва да бъде залегнато много силно в средното училище, защото когато всеки млад човек знае какви права и възможности има да е активен участник в демокрацията, когато завърши училище и влезе в реалния живот, той ще знае как да използва тези инструменти и как да участва активно в обществения живот на страната.
Още аспекти от дискусията, чуйте в звуковия файл.
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..