Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатно обучение за бежанците у нас

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com/bg/

Как се включват в учебния процес децата-бежанци и хората търсещи международна закрила?
 През последните години Регионалното управление на образованието (РУО) – София-град е насочило към образователната система на столицата над 1000 души бежанци или търсещи закрила у нас. Най-многобройната група от тях са децата. Сред данните обаче не се включени украинските бежанци, което значително би променило цифрите. Това разказа пред Радио София Станислав Георгиев, старши експерт по български език и литература в РУО София-град. Всеки чужденец, напуснал страната си и търсещ подкрепа в България може да получи безплатно обучение по български език, допълни той.

По думите на Георгиев обучението на бежанците се поема от държавния бюджет. Има разработена програма за преподаване на български език като чужд в училище, което е уникална практика за света, а на сайта на Министерството на образованието са качени много учебни помагала. "България доста се отличава от практиката в западноевропейските страни, където всички бежанци биват отделяни в специални групи и дори в цели училища, където ги занимават само и единствено с официалния език на съответната държава. И с малко математика и някакви игрови модели, които може би там вършат някаква работа за адаптация. В българското училище бежанецът и всеки един мигрант влиза направо в учебния процес", отбеляза Георгиев.

Той сподели, че когато се подаде заявление до началника на РУО София-град, се намира училище, което отговаря на възрастта и адресната регистрация на детето. Тогава училището, което приема този ученик, формира екип за подкрепа на личностното развитие. Провежда се интервю с бежанеца, на база на което се определя той в кой клас да бъде записан. "На практика имаме само специализирани училища, като тези, които са към Министерството на културата, които са по-специфични и там не е възможно всеки бежанец да влезе. Логично е в Музикалното училище да не е лесно да се приеме човек, който просто живее в района", каза Георгиев. Той посочи, че не се препоръчва обучението в онлайн среда, тъй като в електронна среда човек трудно може да се социализира. Според думите му няма официални сведения през годините да е имало конфликти между български и чуждестранни ученици.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 142 страни България отново е в дъното по дарители и дарения

България запазва 133-то място от 142 държави в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ ‘2024 (CAF World Giving Index). Въпреки че и по трите показатели и коефициентът ни е нараснал от 23 на 26, страната ни е в дъното на класацията , съобщиха от фондация BCause. През 2023 година 48% от българските граждани са..

публикувано на 26.08.24 в 17:40

Онлайн търговията също подлежи на регулация

Комисията за защита на потребителите (КЗП) провежда кампания за проверка на онлайн магазини по отношение за обявените от тях летни намаления на цените. Проверяват се най-вече търговията с дрехи и обувки. Времето е избрано неслучайно, защото към края на лятото се правят много намаления на летни стоки, обясни пред БНР-Радио София Христо..

публикувано на 26.08.24 в 16:15

Яница Петкова: Напрежението спадна, но проблемът остава

Президентът Румен Радев поздрави Димитър Главчев, че върна папката  със състав на министри за мандата на служебен кабинет, чиято основна задача е провеждането на предсрочните парламентарни избори, които – вече се знае – ще бъдат на 27 октомври. Част от политическите партии още не са изразили отношение към предложения състав, но като че ли..

публикувано на 26.08.24 в 15:10

Другата София, уловена в снимки

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век. Експозицията е озаглавена "Спирка София ’70" и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев. Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia. Тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и..

публикувано на 26.08.24 в 13:40

Филм за Йоргос Гунаропулос на голям екран в Созопол

На 27 август 2024 г., вторник, от 20:30 часа в салона на Лятно кино Созопол точно една година след премиерата си, документалният филм за художника Йоргос Гунаропулос "Йоргос Гунаропулос от Созопол", заснет в родния му град, отново ще бъде представен пред гражданите и гостите на морското градче. Междувременно продукцията беше селектирана за участие..

публикувано на 26.08.24 в 12:24

С коцерт-спектакъл ще бъде почетен рожденият ден на Тодор Колев

Тодор Колев е роден на 26 август 1939 г. в гр. Шумен. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1965 г.). Надхитря с успех комисията при приемането си, като обува обувки с високи токове и преправя гласа си на по-дебел, защото тя пускала артисти с мастита фигура и мощен глас. Работил е в театрите в Смолян, Шумен и Пловдив, а в..

публикувано на 26.08.24 в 09:19

Слънчево с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще е без съществена промяна и ще остане малко по-ниско от средното за август. Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и до полунощ ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност , като на места ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Те ще са по-значителни в крайните югоизточни райони. Вятърът ще..

публикувано на 26.08.24 в 07:10