„Сянката на кукера“ - българският отговор на хитовата поредица „Вещерът“, преплита фолклорни мотиви с мащабен фентъзи свят. Автор на романа е Петър Кънчев:
"Идеята се роди съвсем естествено. Една събота - цял ден мъки, блъскам си главата. Нямаше сянка, нямаше кукер. Буквално си видях сянката в стената. Беше буквално, не метафора. Ако някой ме беше видял. Първо се роди сянката, после събудих кукера. Героят не само иска да пропъди злото. То се връща. Главният ми герой иска да го унищожи веднъж завинаги. Задачата е трудна. Мотивиран е от една своя далечна история.
Идеята е читателят да чувства същото, да играе собствен танц със своята сянка. Присъствието ѝ в българския фолклор е доста мистично. Но исках да е нещо, което се ражда от въображението ми. Сянката е човешката тъмнина, опитваме се да не ѝ обръщаме внимание, крие както тъмнина, така и светлина.
Оставих героите да ме водят. В началото бе най-трудно. Впоследствие се развиха героите около главния. Орисницата, стражарят. Всеки има мотивация, гледа другите с недоверие. И в днешни дни хората се разделят, няма дебат, диалог.
Кукерът Борян е дете на планината, големите градове го притесняват. Той обича да си прави шеги с болярите. Таласъмът Ушатко, помощникът му, също е ценен и важен герой. Диалозите бяха водещи - в началото не знаех какво правя, хората се родиха в диалога. Много се мъчих докато се случи, всички трябваше да говорят по различен начин. Има антагонисти, но една от идеите ми е хората да ги търсят и в себе си, да не ги търсят само навън. Злото е във всички нас и всички трябва да го укротяваме."Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..