През месец януари те свикват общо събрание на блока, когато разбират за обявяването на програмата за саниране на сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, която е със 100% финансиране в първата си фаза. Взимат решение да създадат Сдружение на собствениците, с което да кандидатстват.
Пред радио София Нели Папазова, която е председател на сдружението обясни, че обявеният срок за кандидатстване е бил до края на месец май.
„Реално в началото на май трябваше всички документи да са в районната администрация, тъй като тя, заедно със собствениците кандидатства по програмата и изобщо не знаехме колко е трудно и колко много стъпки трябва да се случат. Специфичното в тази програма е, че ние трябваше сами да си платим изготвянето на документите, което е технически паспорт и сертификат за енергийно обследване. Ако бъдем избрани в програмата, тези пари ще ни се възстановят. Реално ние трябваше да убедим всички собственици да участват в сдружението и да платят за тези документи“, каза Нели Папазова.
Тя добави, че заплащането е на квадратен метър и като собственици те са заплатили за ваденето на документите около 40 000 лева.
„Беше изключително трудно да съберем тези пари без да има някаква гаранция, че ще спечелим и те ще бъдат възстановени. Реално ние кандидатстваме с районната администрация, която трябва да подаде документите от наше име към Министерството на регионалното развитие“, уточни Нели Папазова.
Тя допълни, че след като са кандидатствали през месец май, до днес нямат никаква официална информация и обратна връзка от министерството какво се случва и дали блокът им е одобрен за саниране.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..