Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задълбоченият и различен "Емпузион" на Олга Токарчук тръгва към читателите

Снимка: Издателство ICU

Книгата "Емпузион“ е първият роман на Олга Токарчук след получаването на Нобеловата награда за литература през 2018 г.

В предаването „Радиокафе“ я представиха преводачът Крум Крумов и издателят и редактор Невена Дишлиева – Кръстева от издателство ICU.

Книгата ни връща в навечерието на Първата световна война, в далечната 1913 г., в тогавашния Гелберсдорф, днешно Соколовско в Полша, в санаториум за лечение на туберкулоза. Читателят става свидетел на социален експеримент, в който са поставени няколко мъже и интересните случки помежду им.

В книгата има много препратки към друг велик роман.

Структурно книгата почни повтаря рамката на “Вълшебната планина“, разкрива Невена Дишлиева –Кръстева. Там санаториумът е в Швейцария, тук е в Соколовско. Действието се завърта около философските размишления на няколко мъже, но това са прилики, с които не може да се каже, че единият роман копира другия, просто това е основа, чрез която писателката Олга Токарчук тръгва в съвсем различна посока.

„Достатъчно задълбоченият читател веднага ще намери препратките към собствения си живот, въпреки че събитията са се случили в началото на века и дълбочината и начинът, по който Олга играе със световете, са съвсем в нейн стил. Бих казала, че това е най-зрялата й книга до момента“, твърди издателят.

Въпреки че това е най-задълбоченият текст на Олга Токарчук досега, преводачът Крум Крумов споделя:

„Не смятам, че съм работил много по-различно, но си имах инструменти, които ползвах".

По думите му, един от тези инструменти е новото издание на „Вълшебната планина“ на издателство ICU, поправено и обрано от едни грешки на епохата. 

"И аз се настройвах за тази книга, четейки „Вълшебната планина“, твърди преводачът.

Той разказа своята кратка история с Олга Токарчук, при посещението й в България.

„Тя попита има ли превод на „Вълшебната планина“ на български и заръча нейната книга да звучи по подобен начин. Стилистично е по-различна, но умишлено вплетохме вътре архаизми. Романът не звучи изцяло архаично, но има едни моменти (покашлювания), които те вкарват директно в епохата и те карат да се пренесеш в онова време, същевременно романът звучи изключително съвременно“, изтъкна Крум Крумов. Той направи съпоставка на исторически факти в двата романа.

За книгата „Вълшебната планина“ на Томас Ман, считана за едно от най-големите достижения на световната литература, сравнявана с романи на Юго и Толстой, Невена Дишлиева споделя:

„Докато редактирах превода, установих, че при всяко следващо четене започваш да следиш и да виждаш същината на нещата – точно това е видяла Олга в този роман, който е основополагащ за нейното светоусещане. И не само за нейното. Не случайно Георги Господинов започва романа си „Времеубежище“ с цитат от Вълшебната планина“, посочи тя.

Ако „Вълшебната планина“ ни издига там някъде нависоко, Олга преобръща целия свят и се намираме там долу, в ниското, тайното, недоизказаното и тази игра е изключително силна и интересна“, каза още редакторът и издател Невена Дишлиева-Кръстева.

Още детайли и съпоставки за книгата "Емпузион", какво следва за нейното представяне пред читателя – в стила на издателството, личните срещи с него, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Променлива облачност с температура в София около 29°

През деня облачността ще е променлива, по-значителна в следобедните часове над Източна България и планините, и на места там ще превали и прегърми. По-интензивни и на повече места ще са явленията в североизточните райони, съобщиха от НИМХ. Вятърът в цялата страна, най-късно в крайните източни райони, ще се ориентира от северозапад и ще се усили до умерен,..

публикувано на 06.08.24 в 07:35
Снимки: Надежда Герова

От Моста на влюбените до Златните мостове без велосипед

Витоша привлича скиорите през зимата, но в летния сезон напливът от туристи сякаш драстично се увеличава, и то не само през уикендите. Пътуването до близка до София планина се обслужва и от две автобусни линии – 61 и 66. Разписанието на двата автобуса е на всеки 30 минути както през делнични дни, така и през уикенда. Маршрутът на..

публикувано на 05.08.24 в 17:42
Снимки: Надежда Герова

Кой цапа и драска в столичния обществен транспорт?

Боклуци, мръсни и надраскани седалки, налепени с всякакви стикери врати. Всичко това може да се види в столичните автобуси, трамваи и тролеи. Проблемът за нелицеприятната гледка обаче не възниква толкова от непочистване на превозните средства, колкото от липсата на съзнание и гражданска отговорност. Именно по-ниската хигиена в някои..

публикувано на 05.08.24 в 16:48
Михаела Маевска (вляво) с Яна Спиридонова

Съвременните драми в големия спорт

В разгара на Олимпийските игри в Париж, екипът на "Добър вечер, София" посрещна специален гост – Михаела Маевска – едно от златните момичета на България, състезавала се на три олимпиади подред от 2012 до 2020 година, днес щастлива майка на дъщеричка. Михаела сподели с екипа ни емоциите, които е изпитвала през годините между първите и..

публикувано на 05.08.24 в 15:25

Предстои бум на ВЕИ централи за домакинства, да внимаваме

От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи . В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване . На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин..

публикувано на 05.08.24 в 15:24

План за защита при горещини

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ. Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните..

публикувано на 05.08.24 в 13:40

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България. Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя? "Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това..

публикувано на 05.08.24 в 12:33