През 2020 г. Вероника Табакова и Яна Меламед създават неформална организация "DigiРhysics", която изследва взаимоотношенията между физическия и дигиталния свят, чрез движенията на тялото и изразните средства на звука и визията. Интересуват се от развитието на технологията в изкуството. Посредством различни похвати, авторите създават пространства, които реагират и комуникират с човешкото присъствие. Вероника е музикант, а Яна художник, но и двете се развиват в сферата на на дигиталните изкуства. Намират много потенциал в съвременните дигитални технологии и начина, по който те влияят на хората. Те разказаха подробности за проекта.
"Използваме една специфична камера, която засича движенията на тялото и на крайниците на човека. Чрез тези движения могат да се променят различни музикални аспекти и съответно участникът сам да направи една музикална композиция. В този случай интерактивното е, че всеки посетител сам създава своето музикално преживяване", поясни Табакова.
Тъй като си партнират с общността на незращите, тя каза:
"Техният свят е доста по-различен от нашия и аз бидейки музикант по професия, винаги ми е било любопитно да обръщаш повече внимание на слуха, отколкото на това, което виждаш. Ние в ежедневието си разчитаме доста повече на зрението и съответно когато в един момент си затвориш очите и си напълно тъмно състояние усещането е много по-различно. Тогава можеш да чуеш много по-различни неща".
По думите й по време на срещите с представители на общността на незрящите е било интересно, защото те са давали интересни предложения, поради по-развития си слух. При експеримента осветлението е затъмнено и всичко се случва в реално време. Той е на няколко нива с няколко степени на трудност, а публиката може да дава съвети, споделиха младите артистки.
Относно развитието на технологиите Яна Меламед каза, че можем да се възползваме от изкуствения интелект. Но за съжаление той още много бърка и си измисля. През ноември тази година предстои да бъдат представени двете инсталации - първата ("Виж") и втората ("Чуй"), заедно с общностите на незрящите и глухите. В рамките на три дена всеки желаещ ще може да посети изложбата, в която ще има и други дигитални инсталации.
Входът е свободен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..