Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инсталация ще помага на незрящи да композират

Снимка: Радио София

На 15 октомври 2023 г. ще бъде представена Интерактивна аудио инсталация, която е новият проект на организацията DigiPhisics и се нарича "Чуй". Тя е създадена с помощта на хора от общността на незрящите и представя интерактивна аудио среда, която обединява изкуство и технология, за да създаде многоизмерно музикално преживяване. Инсталацията позволява на посетителите да се включат в звуковите пейзажи, използвайки своите движения и жестове в рамките на определено пространство. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Социално ангажирани изкуства".

През 2020 г. Вероника Табакова и Яна Меламед създават неформална организация "DigiРhysics", която изследва взаимоотношенията между физическия и дигиталния свят, чрез движенията на тялото и изразните средства на звука и визията. Интересуват се от развитието на технологията в изкуството. Посредством различни похвати, авторите създават пространства, които реагират и комуникират с човешкото присъствие. Вероника е музикант, а Яна художник, но и двете се развиват в сферата на на дигиталните изкуства. Намират много потенциал в съвременните дигитални технологии и начина, по който те влияят на хората. Те разказаха подробности за проекта.


"Използваме една специфична камера, която засича движенията на тялото и на крайниците на човека. Чрез тези движения могат да се променят различни музикални аспекти и съответно участникът сам да направи една музикална композиция. В този случай интерактивното е, че всеки посетител сам създава своето музикално преживяване", поясни Табакова.

Тъй като си партнират с общността на незращите, тя каза:

"Техният свят е доста по-различен от нашия и аз бидейки музикант по професия, винаги ми е било любопитно да обръщаш повече внимание на слуха, отколкото на това, което виждаш. Ние в ежедневието си разчитаме доста повече на зрението и съответно когато в един момент си затвориш очите и си напълно тъмно състояние усещането е много по-различно. Тогава можеш да чуеш много по-различни неща".

По думите й по време на срещите с представители на общността на незрящите е било интересно, защото те са давали интересни предложения, поради по-развития си слух. При експеримента осветлението е затъмнено и всичко се случва в реално време. Той е на няколко нива с няколко степени на трудност, а публиката може да дава съвети, споделиха младите артистки.

Относно развитието на технологиите Яна Меламед каза, че можем да се възползваме от изкуствения интелект. Но за съжаление той още много бърка и си измисля. През ноември тази година предстои да бъдат представени двете инсталации - първата ("Виж") и втората ("Чуй"), заедно с общностите на незрящите и глухите. В рамките на три дена всеки желаещ ще може да посети изложбата, в която ще има и други дигитални инсталации.  

Входът е свободен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радостта, която носят зрителите, е неизмерима

Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..

публикувано на 17.11.24 в 10:06
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов, вестник първи

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..

публикувано на 16.11.24 в 16:00

Софийски разкази - сладкарница "Цар Освободител"

Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..

публикувано на 16.11.24 в 15:00
Иван-Асен Георгиев

Адресите на любовта - аферите на Иван-Асен Георгиев

Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..

публикувано на 16.11.24 в 14:00
Милен Кукошаров

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..

публикувано на 16.11.24 в 11:51
Божана Славкова

Събираме и еднакво, и различно мислещи хора

Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..

публикувано на 16.11.24 в 11:40
Габриела Руменова

Повече "мрежова" грамотност

С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с  Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..

публикувано на 16.11.24 в 11:00