Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сложният свят на технологиите на достъпен език

Георги Караманев
Снимка: Личен архив

"Дигитални истории" за бъдещето на технологиите е книгата на Георги Манев, която посрещаме с отворени сетива в разговора със самия него в предаването "Радиокафе".

По професия той е програмист, но повече от 2 години отделя от времето си, за да събира дигитални истории. В своята работа той картографира развитието, което бележи големи промени в нашето ежедневие.

"Имам две малки деца и ми е важно в какъв свят ще живеят, а ние не говорим достатъчно за едни огромни промени, които се задават, както и не се замисляме за тези промени, които вече са тук, защото сме заети да се дърляме за злободневни неща", посочва той.

По време на нова дигитална революция в световен мащаб, стартиралият като сайт проект на Караманев прераства в сборник с 32 разказа, които обясняват на достъпен и увлекателен език наглед мистериозния и сложен свят на технологиите.

Все пак, писаното остава, казва той. По думите му електронното четене, на което все повече се отдаваме ни лишава от много неща – вниманието не може да бъде задържано, не можем да вникнем в детайлите. 

"Съвсем друго е усещането с добрата стара печатна книга, върху която можеш да се позамислиш, да си затвориш очите и да изживяваш емоции, да оценяваш, освен това", твърди Караманев.

"Опитах се да събера малко по-пълен пъзел. Това което правя на сайта си е всеки вторник и петък да публикувам по един материал, такъв какъвто аз смятам, че трябва да бъде, без да се ограничавам от това дали ще се чете и да съм зависим от рекламодатели", споделя той.

Разкрива, че историите вече са над 300, някои нови, други обновени, а най-голямата трудност, с която се е сблъскал е, да подбере достатъчно разнообразни, с достатъчно погледи и достатъчно силни истории. На всеки въпрос, който разглеждат, авторът се стреми да дава поне по 2 отговора с публицистика в измисления от него жанр "технологична публицистика, в който ни среща с технологиите, пречупени през неговия поглед, през неговата "ясно декларирана субективност". 

"Историите са тези, които продължават да ни правят хора", твърди Караманев.

Георги Караманев разглежда възможностите изкуственият интелект да създава изкуство, или да предвижда престъпления. Обяснява защо фалшивите новини се разпространяват много по-бързо от реалните, как може да предотвратим това и изследва ролята на социалните мрежи в живота ни. Освен това се спира на въпроси като: ще вярва ли бъдещият ИИ, или ще иска да бъде Бог, какво ще се случи, когато той започне да прилича на човек и ще имаме ли нужда от една Сара Конър, за да избегнем сблъсъка с терминатор и Апокалипсиса?

Според Караманев не трябва да се пренебрегва необходимостта да се информира поколението, което в момента израства с дигиталните технологии. За тях следва да се говори и в образователната система – как работят, как да ги използваме, кога да не им се предоверяваме и какви са опасностите, които носят.

Как писателят и журналист намира правилния, лесно разбираем език да предаде посланията на толкова сложни теми и още интересни детайли, чуйте в разговора на Александра Илиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00