Първото гостуване на Министрингс (Les Ministrings) в България. Едни чудесни деца от музикалната Консерватория в Лозана - Швейцария. Техните изпълнения са уникални, весели и цветни. Гостуват ни Надежда Малчева, Деница Казакова - българска цигуларка, която живее и преподава в Лозана, Тина Стрининг, създателка на формацията и професор в консерваторията в Лозана по цигулка, виола и педагогика, Бейджу Бат - цигулар-джазмен:
"Започнахме в 2001 в Консерваторията в Лозана. Започнах да развивам способ "Танцуващите цигулки" - използване на стъпките като способ за научаване на инструмента. Децата са между 8-10 годишни. Тогава се обърнах и към традиционните ритми, те са по-лесни за децата, те ги заобичаха. Но това бе преди 20 години. Тогава не знаех как това ще се приема от Консерваторията и от родителите. Първото им представяне пред публика си ми припомни, че трябва да ги науча да следват диригент. От дъното на залата видях щастливи деца да се справят сами с ансамбловото свирене. Това ми бе подаръкът.
От 15 години всяка година пътуваме, питат ни - къде отиваме следващия път? Семействата на децата много участват, Министрингс е голямо семейство. 30 деца с родителите си са тук - концертът е на 18 октомври в залата на Централния военен клуб. Ще има и български участници. Винаги Министрингс свирят с деца от съответната държава. Започват в България с Плевен - 17 октомври. На 20 октомври сме в Пазарджик, на 22 сме в Пловдив като част от Есенния салон на изкуствата.
Движението е фактор за сплотяване. Приемаме децата след прослушване, има много желаещи. Не само нивото е важно, персоналност, характер, да са будни - това е важното! Трябва да могат да работят - това са 30 концерта годишно. Има 6-7 годишни, оито влизат в ансамнъла, в момента са между 7 и 14 годишни." (Тина)
"Тина ме помоли да направя суинг-пиеса за децата. Казах си, че е прекрасно, искаше ми се така да съм учил цигулка. Най-впечатляващо за мен бе радостта на децата да са точно там и да свирят както за публиката, така и за себе си. Това ни мотивира. Повечето ще станат прекрасни професионалисти." (Бейджу)
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..