Никола Тулечки – лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" от 2017 г. и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" – неправителствена организация, която прави анализ на данни за обществено полезни цели, една от които е борбата с пропагандата и дезинформацията. Част е от екипа на Factcheck.bg - първата платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите - инициатива на Асоциацията на европейските журналисти - България.
Те изследват фейсбук и социалните мрежи за наличието на дезинформация, пропаганда и манипулация в безобидни групи за развлечение.
„Всичко започна, когато се опитахме да направим една карта на българския фейсбук, да видим колко страници, колко групи има, доколкото данните ни позволяват, но това се отнася само до публичния фейсбук, а не до личния профил на някого и за да разберем по-точно какво се случва организирахме тази карта, спрямо дадена група и страница какво съдържание споделя и от кой уебсайт“, каза той.
Правейки този анализ, експертите откриват многобройни странички със странни имена от типа на „Глътка свежест“, „Натисни Харесва ми, ако обичаш някого“, които споделят информация от съмнителен характер.
„Изолирахме модел на поведение, който всъщност е много прост и логичен – създават се страници, които произвеждат „невинно“ съдържание, целящо да привлече вниманието на дадена група – на тийнейджъри, домакини или религиозни хора. Когато съберат достатъчно голяма общност, изведнъж променят посоката и започват да споделят съдържание от разни новинарски сайтове, които може и да са пропаганда, може и да са рекламно съдържание, т.нар. „клик стръв“ – евтина публицистика от типа на какво се случва в риалити формати и различни видове клюки“, посочи Тулечки и допълни, че именно този модел на дейност и поведение, журналистите описват в тяхната статия. (бр. 58 на сп. „Критика и хуманизъм)
Посланието е, че има много начини, по които можем да бъдем манипулирани. Методите на манипулация днес са много успешни и е добре хората да имат едно наум, съветва Никола Тулечки. Той посочи прости принципи, които ще ни помогнат да се ориентираме в морето от информация, единият от които е влиянието на емоциите.
Ако усетите, че някакво съдържание предизвиква у вас емоции, трябва да ви „светне червена лампа“, че някой може да се опитва да ви манипулира, каквато и да е емоцията – гняв, отвращение, страх, или радост.
Безплатният фейсбук, пълен с рекламно съдържание, продава нас и нашето внимание. Те уверяват техните клиенти, че са в състояние да осигурят толкова милиона човешко внимение на ден, с което от своя страна те могат да правят каквото поискат – да му показват реклами, политическо съдържание, което преследва политически цели и други.
Какво представляват троловете в социалните мрежи и каква е тяхната цел, как да се справим с тази ситуация на бликаща дезинформация, чуйте още разговора между Даниел Ненчев и Никола Тулечки в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..