Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители искат извинения на отсъствия не само с медицинска бележка, лекарите ги подкрепят

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Близо 5500 подписа до момента е събрала петицията, с която родители настояват медицинската бележка да не е единственият документ за удостоверяване на отсъствия от училище, ако детето има здравословно неразположение. Това е една от злободневните теми, които съпътстват началото на тази учебна година, редом с въвеждането на електронната бележка, която лекарите вече издават на учениците при отсъствия. 

Пред БНР авторът на петицията Ирина Манушева уточни, че това не е петиция срещу дигитализацията и електронните бележки. Въвеждането на е-бележките беше само повод, добави тя. По думите й проблемът е дългогодишен:

"У нас има една изключително стриктна и формална политика спрямо отсъствията на децата. За всяко отсъствие - и преди, и сега, се изисква медицинска бележка. При най-лекото неразположение, което не изисква преглед от лекар, се налага родителите да отделят значително време, за да заведат детето, за да може лекарят да удостовери, че детето има нужда от един или няколко дни почивка у дома. В същото време всички болни деца имат нужда от вниманието на лекаря. Лекарите са претоварени, особено тези, които работят с деца". 

Злоупотреби има винаги, подчерта Манушева и допълни, че системата в момента не ги предотвратява. Според нея затягането на формалните правила обикновено води до затруднения на съвестните хора

По думите й предстоят важните разговори по темата с отговорните институции.

Според личния лекар от Варна д-р Николай Христов предложението звучи мъдро:

"Наистина сме претоварени. Наистина няма никакъв медицински смисъл за дребни отсъствия и дребни неразположения да се ходи специално на лекар. Няма никакъв медицински смисъл да се смесват здрави и болни деца. Няма никакъв медицински смисъл да се губи от нашето ценно време, което ние можем да отдадем за диспансерно наблюдение и профилактика на нашите пациенти". 

По думите му при леки неразположения родителите могат да се справят и сами.

"Тук никой не говори за пари. Трябват 5 реда промени в наредби, двете министерства да седнат, докато си пият кафето, да се разберат, да се стиковат нещата и дотам. Пари не трябват за това, трябва административен капацитет". 

Д-р Христов коментира и въпроса с електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабетноболни:

"В търговията с лекарства отдавна в България се случват интересни неща, случват се основно на тъмно, ние не знаем какво става там. Обикновено разговорът е на ниво търговия на едро. Говори се за реекспорт, за незаконен реекспорт, за проблеми със системата за верификация на лекарства, министерството се опитва да въведе някакъв ред този път в търговията на дребно и започнаха проблемите". 

Той напомни гратиния период и заяви категорично, че общопрактикуващите лекари отдавна са готови за това. При нас проблем няма, категоричен е докторът.

"Явно много неща се случват на тъмно в търговията с лекарства, включително на дребно в аптеките, и опитът да бъде хвърлена светлина върху тези събития явно предизвика силно негативни реакции от засегнатата страна", изказа мнението си той.
 
Пресечни точки винаги могат да бъдат намерени, смята д-р Христов. По думите му трябва да се спазват законите и наредбите, което явно досега не е правено. Сега електронизацията изкарва нещата на бял свят, тя е без алтернатива, отбеляза той и изрази надежда министърът да издържи. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири, съобщиха от Община Кюстендил. Обследване показало, че през почивните дни някои от..

публикувано на 12.02.25 в 10:19

Националният политехнически музей се включва към Седмицата на брака

Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..

публикувано на 12.02.25 в 08:06

Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони

На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..

публикувано на 11.02.25 в 15:59
Тунел

Спират движението през тунела "Топли дол"

Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..

публикувано на 11.02.25 в 13:03

Безплатни изследвания за ХИВ, хепатит С и сифилис в Перник

От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...

публикувано на 11.02.25 в 11:13

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:59