Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За шести път "МЕЛБА" дизайн фестивал представя тенденциите във визуалната комуникация

Снимка: МЕЛБА

От 2 до 12 ноември, Международният "МЕЛБА" дизайн фестивал отново ще представи различно съдържание и дисциплини – от изложби до обучителни класове и лекционен симпозиум. Така пред Радио София основателките Бояна Гяурова и Адриана Андреева представиха фесивала.

„Областите са смес, затова го кръстихме "МЕЛБА" – графичен дизайн, интерактивен дизайн, продуктов и социален дизайн, типография, екология, мода. Искаме да засегнем всички възможни теми, да покажем, че дизайнът е много важна дисциплина и засяга всеки от нас. Искаме по достъпен начин да представим това съдържание“, обясни Бояна Гяурова.

Адриана Андреева добави, че фестивалът стартира през 2018 г. с два основни програмни елемента – лекционен симпозиум, с 6-7 лектори – световно известни в своята област и преглед на българския дизайн.

„Стартирахме в началото като сбор от проекти от български дизайнери и студиа, включително и рекламни агенции и самостоятелно действащи дизайнери. Последните няколко години фокусираме изложбата върху една тема, каним специален куратор. Тази година сме поканили Дима Стефанова, която свързва дизайнери с производители. Това е и нашата амбиция – по някакъв начин да покажем, че подобна връзка е изключително ценна за направата на предмети, на обекти, които имат добавена стойност“, каза Адриана Андреева.

Тя допълни, че лекторите за Международния симпозиум всяка година са много разнообразни, като тази година участниците са The New Raw (Нидерландия), Studio Najbrt (Чехия), Гонсало Ереро Деликадо (Обединеното кралство), Хорхе Пенадес (Испания), Zetafonts (Италия), Оскар Торънс (Република Ирландия).

The New Raw са двойка и в живота, и партньори в работата си. Работят с боклук, с изхвърлен материал, който посредством робот, който са създали, проектират мебели или елементи, които могат да бъдат ползвани в градска среда“, уточни Адриана Андреева.

Тя добави, че Studio Najbrt изграждат сцени като тази за фестивала в Карлови Вари, като в София те ще представят изложба в Чешкия център.

Гонсало Ереро Деликадо е куратор, преподавател и архитект, който работи в пресечната точка между дизайн, изкуство и технологии, изследвайки тяхната свързаност с екологията и цифровата култура.

Хорхе Пенадес съчетава емпатичния си подход към дизайна с желанието да създава продукти, устойчиви на времето.

Zetafonts е студио за шрифтове. В рамките на симпозиума гостува Дебора Манети - експерт по типография.

Оскар Торънс е графичен дизайнер и арт директор. Колаборациите с музиканти от различни сфери са сред любимите фокуси в работата му.

„Те ще бъдат тук на живо на 4 ноември, в „Топлоцентрала“, каза Бояна Гяурова и добави, че официалното откриване на фестивала е на 2 ноември с изложба преглед на българския дизайн в Галерия КО-ОП.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00