Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нежни, тайнствени и гневни" на сцената на Военния театър

Снимка: Радио София

Андрей Калудов е един от стожерите на българския театър! Велик режисьор, драматург, педагог и човек! Човекът, поканен лично от Апостол Карамитев, за асистент в театралната академия, през 1973 година! Човекът, който след внезапната смърт на Апостол Карамитев, е асистент на друга театрална легенда - Гриша Островски! Човекът, чийто близки приятели са хора като Недялко Йорданов, Димитър Еленов, Надежда Сейкова, Георги Черкелов... Той гостува в предаването "Добър вечер, София" за да разкаже за предстоящата премиера на софийска сцена на спектакъла "Нежни, тайнствени и гневни". Постановката, която е продукт на театър "Невена Коканова" гр. Дупница ще се състои на 26 октомври 2023 г. в театър "Българска армия", чийто режисьор и автор е именно Андрей Калудов.

"За един режисьор и за един автор най-важно е, когато добива плът онова, което е написано и замислено да стане с точния състав. Всъщност това е основната причина да работя в този театър затова, защото той ми даде възможност да направя актьорско разпределение, което в 100 процента покриваше изискванията на онова, което е написано, на драматургията", сподели той.

В постановката участват Деси Бакърджиева, Силвия Петкова, Люба Пашова, Таня Кожухарова Ана-Мария Николаева, както и актьорът Божидар Попчев. Пиесата е комедия с криминален елемент. "Развръзката около търсенето на изчезналата личност кара всички тях да разкриват и от себе си и от собствения си живот, и от миналото си, и от намеренията си за бъдещето. Кара ги едновременно да са в конфликт и да се подкрепят. Може да е парадоксално, но с жените това може да се случи", сподели авторът.

По думите му репетиционният процес е бил разкъсан от лятната ваканция, но е продължил 40 дена. Той обаче е бил особен. Една от задачите на режисьора е да може да запали актьорите си. И когато това се случи, работата му става по-лека, по-ползотворна и резултатът е по-интересен, отбеляза той. Актьорите много са харесали пиесата и са поискали да добавят по някое изречение, да махнат някое друго и да променят някои неща.

"Те толкова много харесаха героините си, че искаха да им придадат още по нещо, което все пак не беше написано", каза Калудов. Той посочи, че има доста сериозна разлика между театралната сцена, която е била преди години и днешната. Това е така, защото според думите му театърът е най-чувствителният елемент на обществото. Той се мени постоянно заедно с промените в обществото, като например събитията в Чехословакия са тръгнали именно от една театрална постановка.  

"Класическите пиеси на времето са били просто едни актуални за момента пиеси. Същото важи и за днешния ден. И тук трябва да направим една разлика. Става дума за разликата между актуално и злободневно. Злободневното влачи след себе си хумора или проблематиката на бита. Докато ако истински актуално трябва да говорим за сцената, то сигурно трябва да бръкнем дълбоко в духа. В нравствеността, в големите стойности и на отделната личност и на обществото", подчерта режисьорът.

Той сподели, че е много важно какви учители имаме и посъветва младите хора, независимо с какво се занимават:

"Ако не сте срещнали подходящия учител, то потърсете го. Трябва да си намерите оня учител, от когото да вземете и вашето вътрешно трептене, вашето вътрешно устройство да поеме неговия опит, неговите принципи, ако щете неговата сила да продължите в професията."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53