Информационна кампания и обучение в училищата за ранна превенция по проблема с домашното насилие провеждат НЧ "Иван Вазов- 2014" и фондация "Emprove". в ж.к."Левски В".
Обученията са по проект "Доверие – разпознаване, реакция и превенция на домашното насилие сред деца и тийнейджъри“.
Настоящият проект се фокусира върху образователни семинари и беседи с деца и тийнейджъри. В основата на тези срещи е специално разработена иновативна програма, насочена към разпознаване и реакция на проявите на насилие и токсичност както във физически, така и в емоционален план.
За обученията и какво включва самият проект, пред Радио София разказа повече Орлин Денков - председател на НЧ “Иван Вазов“ 2014.
По думите му, съвместната работа на НЧ “Иван Вазов 2014“ и фондация "Emprove" продължава вече 4 години.
„Те са един невероятен екип, не беше планирано да работим с тях“, сподели той и допълни:
„Искахме темата за домашното насилие да залегне в дейността на нашето читалище, не само защото като хора, които работим в него сме ангажирани с тази тематика, но и настоятелство и членове сме имали досег с този проблем, чрез свои близки, познати, хора, които са преживели домашно насилие и токсични взаимоотношения“.
Затова решават, че читалището трябва да участва в процеса на превенция на това социално, негативно явление.
“Наши приятели ни препоръчаха и ни свързаха с екипа на "Emprove". Тъй като ние не сме хора с дълбока експертиза по темата за домашното насилие, искахме да установим контакти и партньорство с организация, на която фокусът е именно това“, разкри Орлин Денков.
Съвместният им проект, озаглавен „Довери се“ обединява всички инициативи организирани с цел превенция на домашното насилие – информиране на обществото и подкрепа на потърпевши момичета и жени.
„Проектът тази година надгражда тези дейности, като е насочен към ранна превенция на домашното насилие, с акцент работа с деца и тийнейджъри в начална и гимназиална степен на обучение. Фокусирахме се върху 2 училища, в които има деца от сегрегираните общности, деца от ромски произход, защото отчетохме назад във времето, че в тези общности рискът е повишен“, изтъкна той и уточни, че проблемът с домашното насилие е глобален и засяга всички общности и хора на всички нива.
„Но ако това се случи в една среда, където човек има варианти чрез приятели и близки да го преодолее, да е по-инициативен и по-информиран, то в маргинализираните общности, насилието е почти непреодолимо“, категоричен е Орлин Денков.
Друга надграждаща инициатива в проекта е обучението на учители по темата.
„Оказа се, че не малка част от учителите не са подготвени за адекватна реакция и подкрепа, в случай, че разберат, че техен ученик е жертва на насилие, следвайки един алгоритъм – училището да уведоми социалната дирекция, на чиято територия живее детето“, твърди Денков, допълвайки, че самите учители са изразили мнение, че не се чувстват подготвени в ситуация, в която трябва да окажат първоначална подкрепа.
В тази връзка с учителите са проведени пилотни обучения преди година, които днес се надграждат със срещи и беседи с децата, като същевременно се провежда широко онлайн проучване сред 10 училища, за да се проследи нивото на подготвеност на учителите. Целта е да се разбере дали проблемът е локален или системен, подчерта Орлин Денков.
Основен проблем е, че насилието в обществото се мултиплицира. От голямо значение е средата, семейният модел, в който се изграждат качества като разбиране и уважение или обратното – отношения, в които доминира насилие.
„Насилниците не се раждат насилници, те просто се формират такива“, каза ще Орлин Денков.
Още важни акценти по темата, чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..