Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Физическият факултет на СУ с модерна лаборатория за космически изследвания

Снимка: Радио София

На 31 октомври 2023 г. във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (бул. ''Джеймс Баучер" 5, сграда А, етаж 4, лаборатория А410), ще се състои официално откриване на обновената лаборатория за космически изследвания "Проф. Стефан Александров", съобщават от факултета.

Обновяването на лабораторията е съвместно начинание между Софийския университет и фирмата "Ендуросат". Лабораторията е изцяло обновена с помощта на подкрепата на фирмата "Ендуросат", която е един от най-бързо развиващите се производители на наносателити в света и един от основните работодатели в космическата индустрия на България. Подробности разказа доц. Станимир Колев, зам.-декан на Физическия факултет.

По думите му обновяването е отнело няколко месеца, а лабораторията е мултифункционална. Тя се използва както за място за практически упражнения, така и за семинарни упражнения, лекции и т. н.

"По отношение на практическите упражнения там имаме занятия по микровълнова техника, комуникационна техника, сателитни комуникации, както и наносателити. По отношение на воденето на лекции и семинари се провеждат редица курсове, които са свързани основно с трите магистърски програми, които се възползват от тази лаборатория. Това са различни комуникационни курсове, различни курсове свързани с аерокосмическата индустрия, аерокосмическите приложения. Включително и космическа среда, наносателити, GPS технологии и още много други, имаме над 20 курса", посочи той.

Доц. Колев отбеляза, че няколко фирми търсят специалисти в областта на аерокосмическото инженерство, сателитните технологии и комуникационните системи. Основната причина за това дарение е да се подпомогне реализацията на обучението в тази сфера, защото търсенето е сериозно, а работата е интересна, каза той. Освен това заяви, че дистанцията между бизнеса и студентите е намалена, като в последните години Физическият факултет е започнал съвместна работа с редица фирми, които имат нужда от работна ръка, която е високообразована и добре подготвена.

"Понякога някои от специалностите или типовете обучения не се търсят толкова на пазара, колкото други, които евентуално са по-трудни, по-специфични, изискват повече работа и учене от страна на студентите и не винаги са предпочитани. Но пък това донякъде е роля и задача на държавата и работодателите. Първо държавата да регулира броя на възможните места за държавна поръчка, което аз лично съм доволен, че през последните няколко години вече се случва. При специалностите, които бяха пренаситени беше намален възможният прием за държавна поръчка. От друга страна други специалности, където има остра необходимост от работна ръка и то специалисти, те буквално бяха свити до няколко човека на година, което е напълно недостатъчно. В същото време там бяха взети мерки за защитени специалности, тоест, да може тази специалност да функционира дори с малко хора. Така, че въпреки, че не е финансово изгодна за университета той да продължи да я поддържа, защото буквално се оказа, че такива специалности в България няма другаде", каза доц. Колев.

Той посъветва кандидат-студентите да потърсят предварително информация за това, което ще учат, за да не се разочароват след това.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести конкурс "Български архитектурни награди" на съсловната камара

Най-значимият професионален и некомерсиален архитектурен конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство у нас без значение на техния бюджет, размер или функция за шести път ще отличи най-добрите след по-малко от 10 дни (на 19 септември). До края на днешния ден е срокът за подаване на документи за..

публикувано на 10.09.24 в 09:02

Част от ж.к. „Фондови жилища“ - до 12 чàса без вода

Във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности на ул. „Йосиф Щросмайер“, ж.к. „Фондови жилища“, от „Софийска вода“ предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ул. „Скопие“, от ул. „Подполковник Калитин“ до ул. „Йосиф Щросмайер“ . При продължителност на строително-ремонтните дейности над..

публикувано на 10.09.24 в 07:55

Дъжд носи и захлаждане

Днес времето в страната ще бъде облачно, на много места в Западна и Централна България с валежи от дъжд. Значителни по количество ще са валежите в Западна България и Родопите. Ще има и гръмотевици. В Източна България ще остане без валежи. Ще духа слаб, в Източна България до умерен югоизточен вятър. По-късно през деня в западната половина на..

публикувано на 10.09.24 в 07:15

"Грийнпийс" – България набира доброволци заради климатичната криза

"Грийнпийс" – България и Националната асоциация на доброволците в Република България организират отворена среща на тема "Какво е да си доброволец по време на климатична криза?" Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията. Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 16:40
Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР с празничен концерт за Деня на независимостта

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 16:13

"Синдео" стартира цялостна програма за нови учители

Текущо във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45-годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст. Приложна академия за образование "Синдео" стартира цялостна програма за нови учители, която има за цел да даде необходимите практически..

публикувано на 09.09.24 в 16:03