Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева. Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари.
Припомняме, че кино-семейството Теодора и Станислав Дончеви в предишно гостуване представи своята авторска документална продукция. Един от техните документални филми е посветен на първия български режисьор и актьор Васил Гендов.
Но защо “Преди да забравя“?
“Филмът, който решихме да направим е базиран на фрагменти от нашия живот, както се случва при много други хора, случи се и при нас да имаме конкретен случай – бащата на Теодора беше с деменция и ни се стори важна и благодатна тема да направим игрален филм. Така се роди идеята и започнахме да работим по сценария“, разказа режисьорът Станислав Дончев.
“Но филмът не е биографичен, той е изграден върху нашите познания в областта и нашия личен опит, но е художествена измислица“, допълни сценаристът Теодора Дончева.
Във филма създателите поставят акцент върху грижите на семейството за хора с такъв проблем и цялостното му отражение върху околните.
“Другите филми с тази тематика са страхотни образци, но ние разглеждаме как в едно семейство всичко се обърква заради този проблем, защото е много трудно. Как дъщерята на този човек се опитва да балансира между него и съпруга си, който е изнервен от цялата тази ситуация“, коментира Станислав Дончев.
„Филмът разказва за тежка житейска ситуация, но не е тежък за гледане. Жанрът е черна комедия и е предназначен не да натовари зрителя, а да покаже, че и в такива случаи човек може да премине през проблема и да оцелее, принуден е да го направи“, отбеляза сценаристът Теодора Дончева.
По думите ѝ, в сценария са вплетени и биографични моменти, неща, които са им се случили, реплики, които са изричали, някои от актьорите също се оказали лично ангажирани с филма и се оказва, че това е огромен проблем, не просто старческо изглупяване. Става въпрос за болестта Алцхаймер, която за съжаление поразява все повече хора и все по-млади.
“Чрез нашия филм ние благодарим на хората, които се грижат за своите родители и е позитивно чувството, което ще им остане“, заявиха авторите.
Актьорите в “Преди да забравя“ не са много популярни лица, неслучайно.
“Когато актьорът не е чак толкова познат, има вероятност зрителят да припознае, че този актьор е самият герой, описан в драматургията, което на мен много повече ми харесва“, поясни режисьорът.
Надяваме се филмът да повлияе върху емоциите на зрителя, би било добре ако се получи и социален ефект, разкриха още създателите на лентата.
Чуйте още интересни аспекти в разговора на Роман и Яна и посетете предстоящата премиера на филма „Преди да забравя“.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..