Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайнственият свят на растенията, в който си струва да надникнем

Пред Радио София, Катя Стоева от Ботаническата градина към БАН

Биологът и куратор на растителни колекции, Катя Стоева
Снимка: Радио София

Още щрихи от срещите ни в ботаническата градина при БАН, която се намира в полите на Витоша. Тя е основана през 19 век, през 1882 година. По онова време Ботаническата градина е била известна като Княжеската ботаническа градина и се е намирала в тогавашните покрайнини на София.

През 1947 година е предадена на Института по ботаника, а по-късно е преобразувана в самостоятелно подразделение на БАН, преместена на днешното си място през 80-те години на 20 век. Тук срещаме Катя Стоева – специалист биолог, дългогодишен служител на ботаническата градина, куратор на някои от великолепните тропически и субтропически колекции от богатството на това магично място, чиито колекцинен фонд наброява над 4 500 вида и форми растения. Около 1 процент от световното разнообразие на висши растителни видове е включено в колекциите на ботаническата градина.

Всеки желаещ да я посети може да види много интересни неща.

"Може да видите растения събирани в продължение на много години от всички континенти, от всички климатични пояси. Може би едни от най-големите наши колекции, това са орхидеите, соколентите и змиярниковите, но има и много други любопитни за хората растения", уверява Катя Стоева.

В разговора тя изброи поименно някои от видовете, сред които атрактивните насекомоядни растения и срамежливата мимоза, която при допир свива листенцата си.

Стоева изтъкна 2 причини, поради които Светлинният парк е приютен в тази магична градина – достатъчно голямата площ на мястото, на която да бъде разположена инсталацията и за да се популяризира самата ботаническа градина.

"За която даже дългогодишни жители на града признават, че не знаят, че съществува. Това е един от начините да запознаем хората и да ги привлечем, защото тук има какво да се види", категорична е Катя Стоева.

Екипът на ботаническата градина организира много инициативи, сред които и работилнички за деца, в които децата се запознават с растенията, учат се как да ги отглеждат, какви са техните изисквания, как да се грижат за тях у дома, за да им се радват по-дълго. Ценна е и връзката, която се изгражда между децата и природата, посочи Стоева.

Потопете се в магията на това място, като чуете още от разговора  на Яна Спиридонова с биолога Катя Стоева, за да разберете за тайнствения живот на растенията, за тяхната лечебна сила и как се поддържа този богат растителен свят.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Захариев

Съветите на един "CEO на годината"

Съоснователят на Finance Academy Георги Захариев за пореден път получи признание и потвърждение за лидерските си качества и умения. В десетото издание на годишните награди на b2b Media той бе отличен като "CEO на годината". (CEO (от англ.: chief executive officer - главен изпълнителен директор) Признанието е резултат от..

публикувано на 22.07.24 в 19:11
Олимпийските кръгова са на Парижкия символ - Айфеловата кула

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж и поредица от събития в 3 български града

Няколко дни преди началото на Олимпийските игри в Париж с удоволствие разговаряме с Матиас Фавро – Аташе по сътрудничеството в областта на френския език, референт за спорта и със Здрава Стоева – отговарящ за публичните връзки във Френския културен институт. В София, Бургас и Варна Френския културен институт организира специални..

публикувано на 22.07.24 в 17:55
Доц. Стоян Везенков

Доц. Стоян Везенков: Екранът приспива и състарява мозъка

Дори и да е под голям стрес, човек няма да се разболее сериозно, ако има здрав сън. Сънят е ключов за благосъстоянието на човека и има съществена роля за ученето на способности, на знания. За мозъка сънят е по-важната част от денонощието , коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Стоян Везенков . Той е доктор по невробиология, магистър по..

публикувано на 22.07.24 в 17:19
Жителите на общината разпространяват в социалните мрежи карта с местата на евентуалните сондажи

Ще има ли сондажи за добив в Община Своге?

По казуса в отговор до БНР-Радио София от МОСВ разясняват : "Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и..

публикувано на 22.07.24 в 15:13
Предвижда се да има повече

В СОС решават за по-стриктно разделно изхвърляне и събиране на отпадъците

Повече контейнери за разделно събиране на боклуци в Столичната община и засилен контрол върху сметоизвозващите фирми, предлагат общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София. Докладът с промените ще бъдат разгледан в Комисия по екология утре, 23 юли, както и на заседанието на Столичния общински съвет на 25-и, четвъртък. Контейнерите за разделно..

публикувано на 22.07.24 в 14:25

Районът на Терминал 1 на летище София е блокиран заради забравен сак

Блокиран е районът на Терминал 1 на летище София заради забравен сак. Екипи на полицията правят оглед. Не се допускат автомобили пред сградата на терминала, а хората, които са били вътре, са изведени. След като проверката приключи, полицията ще съобщи подробности. От летище София уточниха, че полетите не са засегнати.

публикувано на 22.07.24 в 13:46
Фрагмент от корицата

Нова книга за знатни копривщенски фамилии, допринесли за подема на града

Възрожденският град Копривщица отбеляза своя празник на духа, един празник на историята и на фамилиите в града.  Многоуважаваната Райна Тотева е познат деятел, дългогодишен учител по литература и български език, автор на исторически изследвания за поета Димчо Дебелянов и за копривщенските кенета (тънки дантели, шити върху конски косъм, техника..

публикувано на 22.07.24 в 13:07