Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли почва безпредметното изкуство у нас?

Пред Радио София Георги Димитров - художник и куратор

Георги Димитров - художник и куратор - в "Радиокафе" по Радио София
Снимка: Радио София

Що е то безпредметно изкуство на българска почва? Събеседник в предаването "Радиокафе" бе Георги Димитров - художник и куратор, който прави мост между световната и българската култура в полето именно на абстрактното, безпредметното изкуство.

"То е концептуално изкуство, което изразява идеи, възниква преди повече от век и характерно за него е, че съществува в традициите на развитите граждански общества и това е един от основните стимули за мен, да се занимавам с този вид изкуство", разкрива той. И допълва:

"Като човек завършил политически науки осъзнах още като студент, че в политиката човек трябва да прави компромиси, а в изкуството не е точно така. Или поне в изкуството, с което аз се занимавам и се чувствам изключително свободен да следвам принципите, в които съм се възпитал."

Представители на това изкуство са Мондриан, Малевич, Кандински – хора  осъзнали, че свободата на тълкуване може да промени духа на човека, да повдигне зрелостта на едно общество, посочи художникът.

По думите му безпредметното изкуство е индикатор за демократичност и развито гражданско общество.

Споделя, че прибирайки се в България след следването си в чужбина, осъзнава, че в страната ни няма такава традиция:

"И си казах какво по-хубаво от това, човек да се занимава със създаването на една общност и оттам – създаване на традиция в историята на изкуството в България."

Можем ли да приложим нещо тук, от модела на Нова Зеландия?

"Със сигурност. Едно от първите впечатления, които добих там идвайки от посттоталитарна България беше, че там нивото на словото, на изразяването  беше "на покрива". Много свободно мислещи хора, които изразяват позициите си", изтъкна Димитров. Примери ще чуете в разговора.

"Необходимо е политическата грамотност на обществото да се възпитава още от най-ранна възраст. Не случайно "Безпредметна София", сдружението, което ръководя основната му дейност е свързана с образование. Там аз намирам една стратегия за отстояване на това лутане в последните 34 години от така нареченият "Преход". Няма как това лутане и липса на идентичност да изчезне без здрав образователен фундамент", категоричен е Димитров.

Той сподели и за върховете в изкуството, постигнати дейността чрез сдружението "Безпредметна София".

"Успяхме да покажем българския демократичен експорт – един от художествените формати, което организираме, не къде да е, а в една от крепостите на геометричното изкуство, в Будапеща, в музея "Вазарели", отбеляза той.

В изложбата продължила 3 месеца са показани творби на 12 български автори.

Чуйте интересни подробности разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02