В изложбата е представен актуализиран исторически музеен разказ, който е съобразен със съвременното състояние на историческата наука. В експозицията са използвани интерактивни елементи и дигитални технологии. Фокусът е поставен в дълбоките стопански, социални, духовни и политически промени от епохата на Българското възраждане.
Пред Радио София ръководителят на отдел "История на България през Възраждането" към НИМ д-р Михаил Симов сподели, че обновяването на експозицията става възможно с помощта на НФ „Култура“.
„Новото е, че се връща този период в отредената за него зала (№4), тъй като тя в продължение на почти 10 години беше заета с две временни изложби. Сега отново се възвръща статуквото, както си е планирано в музея – тази зала да бъде посветена на този период. Посетителите ще могат да видят един доста обновен и обогатен експозиционен разказ“, каза д-р Михаил Симов.
По думите му, освен традиционното представяне на експонати във витрини, изложбата включва и дигитални и недигитални интерактивни елементи. Това са неща, които могат да се пипат и отварят от посетителите.
„Ще покажем и някои наскоро инвертирани експонати от периода, които за първи път се включват в постоянна експозиция. Замисълът на тази експозиция е да представи един цялостен разказ. Тя не е изградена на принципа няколко забележителни, уникални експонати и около тях изградена история. Това е един цялостен разказ, към който допълват както експонатите, така и илюстративните текстови материали към тях, дигиталните елементи. Всичко това създава цялостния разказ за историята на българските земи през тази епоха“, добави д-р Михаил Симов.
Той уточни, че в експозицията има уникални експонати, които могат да се видят само в Националния исторически музей. Сред тях са Митрата на Охридските архиепископи, добре известният дискос, изработен от Чипровски майстори за Бачковския манастир, лични вещи на български революционери и възрожденци, както и ръкопис на свещения Коран от 14 век.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..