Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Злободневните проблеми и войната в новата книга на Илко Димитров "Веднъж през август"

Писателят и юрист Илко Димитров

Писателят Илко Димитров разказа пред Радио София за новата си книга, озаглавена “Веднъж през август“

По образование той е юрист, но и писането върви паралелно през житейския му път. Носител е на националната награда за поезия „Иван Николов“, автор е на много книги, първата от които излиза в края на 1989 година, когато заедно Ани Илков, Кирил Мерджански и Росен Друмев, тогавашното издателство “Български писател“ ги представя като млади гласове, след събитията от 10 ноември, същата година. Споделя, че ако не са се случили събитията на промяната по онова време, издаването на творчеството му не би било възможно. С подкрепата на поета Иван Теофилов, който го въвежда в публичното пространство.

„Той ме посъветва да сглобим една книжка, но тя престоя повече от година и трябваше да изчака да се случи демокрацията“, разказва писателят.

"Тогава беше време на сериозна цензура и опит да се излезе изпод един похлупак. Всяко време си има своите похлупаци, тогава бе един – тоталитарен похлупак, днес е друг – похлупакът на пазара, разбира се, той е за предпочитане пред тоталитарния", отбеляза Илко Димитров. 

„Не ми е по-лесно от преди, казвам то съвсем отговорно, въпреки че беше тежко тогава“, твърди той.

Но литературният му път в поезията и есеистиката тръгва все пак в онова преломно време.

„Някакси се налага нуждата да извадиш от себе си нещо, а не умеех да пея, нито да рисувам. Оказа се, че се появяват думи, а след това се оказа, че това е по-силно от мен и така е до днес“, разкрива писателят, споделяйки, че не се вписва в общи групи и течения за взаимност и творчество.

„Стихосбирките на Илко Димитров винаги са концептуални, сериозни, посветени на големите въпроси на съществуването, питащи за смисъла и за ставането на нещата“, пише за книгата му „Веднъж през август“, Амелия Личева.

Всъщност, темата е една – реакцията на човека към това, което го заобикаля, обобщава авторът.

„Тази книга е много специална за мен, тя е много остра като саморазкриване и фокусирана върху злободневни проблеми, за разлика от другите ми книги, които са по-философични, тя е с акцент към войната и всички тези преживявания“, уточнява Илко Димитров.

"Заглавието на книгата „Веднъж през август“ цели да напомни за август 1914 г., когато се случва Първата световна война - събитие, което бележи прага на поносимостта и преглъщането на човешката агресия, и способността на човечеството да дава в жертва безброй трупове и да продължава напред, все едно нещата не са се случвали", отбелязва авторът

"Веднъж през август" ще бъде представена на 23 ноември в библиотеката на Гьоте институт

Чуйте още за аспектите набелязани в книгата му, която искрено и откровено търси пътя към читателите. С Илко Димитров разговаря Лили Големинова.



По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев се среща с протестиращите работници от гараж "Земляне"

Представители на протестиращите шофьори и работници от гараж "Земляне" ще се срещнат с кмета на София Васил Терзиев в сградата на Столичната община. Движението по 26 линии на столичния градски транспорт вече е възстановено.  Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов..

публикувано на 20.12.24 в 09:22

Близо 150 шофьори от Столичния автотранспорт излязоха на протест

Близо 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин. Те настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов Колективен трудов договор.  "Не искаме извънреден труд" и "Вашата безопасност е наша отговорност" гласят надписи от плакатите на протестиращите. Преди..

публикувано на 20.12.24 в 08:46

На 20 декември празнуваме Игнажден

На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...

публикувано на 20.12.24 в 07:50

Слънчево време в края на седмицата

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...

публикувано на 20.12.24 в 07:20
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40