Медиацията би могла да бъде форма за разрешаване на проблеми в междусъседските отношения. По такъв проект работят в район „Надежда“. Той насърчава използването на медитацията, а пред Радио София разказа повече Албена Комитова.
"Благодарение на този проект, финансиран по Програма „Европа“ на Столичната община“, в изминалите 5 месеца успяхме да постигнем доста обнадеждаващи резултати", съобщи тя.
„Успяхме да информираме много от гражданите на района как могат да се възползват от услугите, посещавайки приемната за медиация, която открихме към района. В изминалите месеци проведохме над 20 консултации, вече имаме заявки за провеждане на медиация в следващ период“, изтъкна тя и допълни, че гражданите могат да се възползват от приемната, за да потърсят разрешение на междусъседските спорове.
„Предстои среща и с администрацията на район „Надежда“ за да уговорим устойчивостта на дейността на приемната“, каза още тя.
По думите й, професионално обучени медиатори ще предоставят услугата доброволно, докато тази услуга се установи трайно в районните администрации“, уточни Комитова.
Подобни проекти вече са разработени и в районите „Средец“ и „Лозенец“.
Комитова изрази увереност, че обнадеждаващите резултати, постигнати чрез медиацията, ще успеят да я наложат като трайна услуга, за да бъде в помощ на хората да разрешават своите муждусъседски спорове по мирен и спокоен начин.
Чуйте още подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..