Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Костов: Проблемът с електронните рецепти ще стане особено видим, когато се въведат за всички лекарства

Николай Костов
Снимка: БНР

Електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет трябваше да бъдат въведени доста по-рано, коментира пред Радио София Николай Костов - председател на Асоциацията на аптеките в България. По думите му са направени няколко опита в последните две години.

„Заради непрекъснатата опозиция на БЛС това не се случи. Повече от две години, лекарите и ние изпълняваме електронни рецепти по Здравна каса, но накрая се оказа, че има една част лекарите, които са неподготвени – тези, които не работят със Здравната каса. Повечето от тях нямат софтуер, много от тях нямат електронни подписи и се оказаха изненадани…Според мен – основно нямат желание“, каза Николай Костов.

Той добави, че системата е замислена така, че всяко лекарство има уникален код и чрез него се осъществява комуникацията между софтуерите.

„Проблемът е, че в лекарските софтуери съществуват лекарства, които отдавна са отпаднали – или не се внасят вече, или никога не са се внасяли, или имат регистрирани опаковки, които също никога не са се внасяли и са с различен код. С една дума – лекарският софтуер е неподдържан, защото в него трябва да има само актуални лекарства - такива, които реално присъстват на пазара. Отделен въпрос е дали ги има или ги няма в момента“, обясни председателят на Асоциацията на аптеките в България.

По думите му, в софтуера са вписани регистрираните в България лекарства, но според Костов, има разлика между регистрираните, актуалните и наличните медикаменти. Проблемът ще стане особено видим, когато и другите лекарства станат с електронни рецепти, добави той.

„Сега са само лекарствата за диабет и антибиотиците, но когато станат над 6000 и вместо 6000 в софтуера на лекарите има 12 000, при тях ще стане пълна каша“, обясни Костов.

„В интерес на истината, нещата стават все по-регулирани, лекарите започват да налучкват правилните кодове и започват да предписват по-голям процент правилни рецепти. По тази причина анулираните рецепти са много по-малко“, каза Николай Костов.

Той уточни, че вече има нелегални сайтове, които доставят лекарства от съседните на България страни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09