Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Квартет Фрош представи българската музика в Южна Корея

Момчил Георгиев от "Софийски музиални седмици" в "Радиокафе"

Момчил Георгиев
Снимка: Радио София

Момчил Георгиев – човекът, който прави фестивала "Софийски музикални седмици" гостува в предаването "Радиокафе", за да разкаже за турнето на квартет "Фрош" в Южна Корея, представянето на българската музика там, както и за гостуването на Оркестъра на Хон Конг в София.

"Положихме една традиция – в "Софийски музикални седмици" вече три години приемаме корейски изпълнители и композитори в този обмен. Вече се включва и корейската страна, благодарение на сдружението "Изток-Запад", което е от корейски изпълнители и "Арко", което финансово подпомага и даването им тук и нашето отиване там", посочи той и допълни, че в резултат именно на този културен обмен квартетът "Фрош" след като са свирили първи на тази колаборация, след това са имали възможност да свирят в Южна Корея българска музика. Това е било градовете Сеул и Че Джу – "Островът на младоженците", едно много емблематично за страната място, в местния университет и в прекрасна зала в Сеул.

Там има интерес към българската музика, а в университета в Сеул се преподава специалност "Българистика" с български преподаватели.

Публиката е приела възторжено пиесата на Георги Андреев и Струнния квартет, както и пиесите на Марин Големинов, Панчо Владигеров и Добринка Табакова.

Студентите в Че Джу са пожелали да изучават тези произведения, с интерес към тази музика. 

"За тях звучаща напълно непознато, но и много интересно, с вплетените фолклорни мотиви в един класически ансамбъл, за тях беше много любопитно" ,каза още Момчил Георгиев.



"Програмата на турнето беше изцяло българска с произведения на класици и на живи композитори, много балансирана с два биса от Михаил Пеков и отново танцът от "Петте скици" на Марин Големинов, с което публиката беше вече на крака", разкри Момчил Георгиев.

"Това бяха азиатски премиери, дори и на наши класически творби, тъй като музиката ни не е позната в Азия, но за Георги Андреев беше и световна премиера. Нещо, което беше специално отбелязано и от тях и много бяха поласкани", изтъкна още той допълвайки, че домакините в лицето на жени-композитори са изключително сърдечни мили хора, космополити, завършили в Германия, САЩ и Франция.

Георгиев подчерта, че тези взаимоотношения за в бъдеще ще се задълбочават.

"Отново ще дойдат и ще има композиторско ателие в рамките на фестивала", каза още той.

Струнният оркестър на Хонконг за първи път гостува у нас - на 13 ноември 2023 г. от 19:00 ч. в Концертната зала на Националното музикално училище. 

По случай 10-годишнината от създаването на инициативата „Един пояс, един път“ и 10-годишнината на оркестъра той организира турне в чтири страни от Централна и Източна Европа - Гърция, България, Сърбия и Румъния. 

Концертът включва уникална комбинация от западна класическа музика, хонконгска смесена музика и традиционна китайска народна песен. Известният цигулар Марио Хосен ще си сътрудничи с артистичния директор на оркестъра и солист г-жа Яо Дзюе. Оркестърът цели да установи мост за културен и артистичен обмен. Турнето по наслов Strings of the Bauhinia, има за цел да популяризира духа на "Пътя на коприната" чрез музика и да сподели ценностите на китайската култура с международна публика.

Още интересни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл. С момчил Георгиев разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56