Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се промени след местните избори?

Снимка: БНТ

Каква е политическата обстановка в страната след изборите? Коментар по темата направи Любомир Стефанов, политолог преподавател в НБУ. Той посочи, че в следващите години Васил Терзиев ще бъде новият кмет на столицата.

"Изборите показаха, че всяка една партия в зависимост от резултата и независимо колко е пренебрежимо малък може да се чувства победител. Партии като "Има Такъв Народ", като "Възраждане" нямаха съветници. И "Продължаваме Промяната" между другото нямаха нито кметове, нито съветници по места. Вече се сдобиха с такива, тоест имат на какво да стъпят и да кажат ние сме вече национален фактор не само в парламента, но и в местната власт", отбеляза Стефанов.

По въпроса за бъдещето на "сглобката" той сподели:

"Ще намерят начин да продължат да си общуват заедно и да бъдат политически в управлението. Тоест, да поддържат парламентарно мнозинство в правителството." Освен това добави, че настоящата картина от местните избори, които със специфичната си логика все пак са някакъв ориентир, няма настроения, които да изискват или да вменяват нужда от предсрочни парламентарни избори. Това е така, защото резултатът от тях ще бъде същият. Според думите му това ще бъде губене на време, пилеене на пари и на обществено внимание и гражданска енергия за кауза, която като че ли никой няма да спечели в краткосрочен и още по-малко дългосрочен план.

"Българските политици в София забравиха, че по места общините в България се управляват от коалиции, които с терминологията на улицата спокойно можем да наречем "сглобка" от 30 години. Няма такива партии, които да са постигали монолитни победи в общинските съвети, водени от гордото лице на листата, съответно кметът. На всички им се налага да работят в много сложни ситуации с хора, които са на пръв поглед върли политически противници и идват от лагер, който е най-малкото несимпатичен на централно ниво. И в момента това обикаляне по места на фона на тази електорална истерия, която ни е обгърнала и ни замъглява разума, доведе до челен сблъсък с реалността, което не се хареса на всеки и всеки интерпретира според личните си предпочитания и евентуално желания, но реалността е такава, каквато е", посочи Стефанов.

Относно промените в ДПС той отбеляза, че има разместване на пластовете в партията, което е наложило Ахмед Доган да се появи отново.

"От момента, в който започна да се сътворява и материализира на следващото коалиционно управление господин Пеевски е много активен. Очевидно има роля и тя е водеща, а дали би могъл да бъде председател на движението зависи от самото движение. В крайна сметка те са си партия, в чиито изборни цикли с общо събрание, на което гласуват тези неща никой не може да им каже кое, как, защо и дали. Но категорично той е влязъл в режим, който да бъде все по-публичен, видим, може би до степен на натрапчивост. Което идва да отбележи някаква трансформация в ДПС. Самият факт, че господин Пеевски е ако не легитимиран, то поне приеман от настоящото управление като партньор показва, че това нещо не е шокиращо, нито странно", сподели той.  

На въпроса възможен ли е нов ляв проект Стефанов отбеляза, че за да имаме нормална политическа сцена трябва да има "ляво" и "дясно", а в момента те липсват.

"Госпожа Нинова няма да сдаде партията, никой не успя да я изтръгне, нито да я измести от лидерската позиция по куп причини. Така, че Госпожа Григорова ако желае да прави нова партия трябва да положи доста повече усилия от това, да се изкарва жертва на някакъв хипотетично, машинно, изкуствено интелектуален и човешки фактор за заговор за да загуби изборите", каза той.

По отношение на господин Терзиев Стефанов посочи, че е възможно "Продължаваме Промяната" да премине в нова фаза и господин Терзиев да стане символ на тази нова фаза. И добави:

"Това, че е кмет на София му гарантира място, независимо между другото кой е на власт да бъде на масата на Министерския съвет."

По въпроса за перспективите пред правителството относно поставените цели той каза, че коалицията трябва да изготви ясна, последователна и комуникационна стратегия, която да държи българските граждани в час какво се прави, как се прави, кой ще плаща цената и какви ще бъдат ползите от тези мерки.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28