Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избор на ефективно отопление: варианти и сравнение

Как ще е най-изгодно да се отопляваме пред тази зима - климатик, централно парно от Топлофикация, твърдо гориво, или газ? Бойлерите и пералните машини са уредите, които изразходват най-много електроенергия. Как да ги използваме най-ефективно и най-икономично? Какви са останалите правила за използване на малки електроуреди, с цел минимален разход на енергия? Подробности по темата разказа Богомил Николов от "Активни потребители".

"Обикновено сградите се проектират за определен тип отопление и не е възможно всеки сезон да си избираме различен вид отопление. Ако една сграда е проектирана да се отоплява с парно, това е нейният начин. Ако друга сграда е газифицирана, то тя се отоплява с газ. Възможност за гъвкавост има в рамките на отопление с електроенергия, защото в последните години стана все по-ясно, че използването на климатик, а напоследък и термопомпа е в пъти по-евтино, отколкото използването на стандартен електроуред", поясни той.

Освен това отбеляза, че вече има приети европейски разпоредби, според които до 2030 година новото строителство трябва така да е проектирано, че да не се предвижда отопление. Тоест, да е базирано на стандарта на така наречената "пасивна къща" и това ще стане масова практика. По думите му в най-нестабилно положение по време на кризи са хората, които се отопляват на твърдо гориво.

"Видяхме миналата година покрай войната какво стана: цените започнаха рязко да се изменят и то точно за тези източници за отопление, тъй като те не са регулирани, на свободен пазар са. В един момент пелетите не просто станаха скъпи, а изчезнаха, нямаше ги. Цените на дървата също бяха много високи така, че въпреки, че сега има нормализация човек никога не знае", каза Николов.


Относно пестенето на енергия той сподели, че най-голямата грешка се прави при проветряването. Прозорецът не трябва да бъде леко открехнат, а да се отвори широко за кратко време. Термостатът на бойлера също не трябва да бъде държан на максимална мощност, защото така се подгрява много вода, която после не се използва. Същото важи и за пералнята, като в повечето случаи програмите, които са на 90 градуса не са необходими.

"Тези, които имат камини, но не ги използват често е много важно да знаят, че коминът всъщност е един огромен енергиен вампир, който може да отнеме цялата топлина от дома и затова е много важно този комин да бъде затварян. Там, където няма клапи и приспособления е напълно възможно да напълним с парцали една найлонова торбичка и да запушим комина. По този начин ще си спестим огромни средства за отопление. Много малко хора знаят, че хладилникът не трябва да се опира плътно към стената, защото това нарушава циркулацията на въздуха и на него му трябва повече електроенергия за да си свърши работата. Същото важи и ако е натрупал много лед. Още един трик да кажа за каната за топла вода. Масово хората обичат да я напълнят догоре и след това да я включат да я нагреят, като след това си правят просто една чаша чай. Не е ли по-разумно обратното - да напълним една чаша вода, която да излеем в каната и след това да загреем само толкова, колкото ще ни трябва", посъветва Николов.

А с какво ще се отопляват гражданите тази зима чуйте в анкетата на репортера на Радио София Ана Попова:  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05