Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СГХГ представи картини на Евгения Воденичарова

Снимка: СГХГ

На 1 ноември 2023 г. в СГХГ беше открита изложба живопис на художничката Евгения Воденичарова. Подробности в предаването "Радиокафе" разказа изкуствоведът Красимир Илиев. По думите му през юни тази година двете ретроспективни изложби посветени на 100-годишния юбилей от рождението на Генко Генков са били със сензационна посещаемост. Хората, които са проявили интерес са били 20800 души, което е абсолютен рекорд за СГХГ.  

 

"В момента ние имаме уникалната възможност да видим, ако желаем един по-различен творец от Генко, но близък до него със своята експресивност. Това, което ги приближава един до друг е, че Гената беше един неистов художник, един невероятно смел живописец, поради което Генко я обичаше и беше много сърдит за това, че тя беше престанала в един момент да рисува. Това, което трябва да се каже е, че с нейната първа проява, дипломната й работа, когато тя избира една съвършено скандална тема "корида", тя оттогава се обрича на това, което следва. Защото в онези времена, не трябва да забравяме, че темите, които можеха да бъдат избрани бяха крайно ограничени и нямаха нищо общо с "корида" и подобни такива неща", отбеляза Илиев.

Творчеството й, което е представено на експозицията е от периода 1972 г. (най-ранните й творби) до 1980 г. След това рисунки с пастел, акварел, някъде до края на 80-те години на миналия век. Илиев посочи, че от средата на 80-те години творбите на Воденичарова са прибрани в мазе в Лясковец, откъдето той ги е извадил през 2010 година. Една от рисунките е портрет на Едвин Сугарев, когато той е бил едва 20 годишен.

"Тук става въпрос не точно за портрет, който сме свикнали да виждаме, където се търсят характеристиките на човека в неговото лице. Тук става дума за един вътрешен портрет, който на пръв поглед не прилича на своя обект. Трябва да припомня на многобройните зрители, които посетиха изложбата на Генко, че там имаше доста портрети и нито един с друг не си приличаха и нито един от тях не приличаше на самия Генко. Ето едно сходство между двамата", каза Илиев.  


Той посочи, че нейният активен творчески живот е от порядъка на 7 години, след което все по-рядко посяга към четката. Преподавала е в Казанлъшката художествена галерия, след което с нейния съпруг, който е дизайнер са правели кукли, които са продавали в Несебър, като оттам са последните й акварели и пастели. Експозицията в СГХГ представя около 80 рисунки и ще продължи до 3 декември 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15