Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава подмяната на стари отоплителни уреди на територията на Столичната община

Жителите на 17 населени места могат да кандидатстват до 31 януари 2024 г.

Снимка: Архив БНР

За подобряване на качеството на въздуха в София, Столичната община е насочила голяма част от мерките към битовото отопление, а именно смяната на старите и неефективни печки. Това каза пред Радио София Теодора Полимерова - директор на Дирекция "Климат, енергия и въздух" в СО.

Тя припомни, че Столичната община изпълнява два проекта за подобряване на качеството на въздуха в София. Единият е по програма “Life” на Европейския съюз, а другият по ОП “Околна среда“. По двата проекта са осигурени безвъзмездни финансови средства в размер на 57 млн. лева и могат да бъдат обхванати 15 000 домакинства.

“По отношение на проекта, който се финансира по ОП “Околна среда“ вече са изведени от експлоатация около 7500 стари отоплителни уреди за последните три години, като успяхме да доставим 11300 нови, екологични уреда, 3200 пелетни устройства, 295 устройства на природен газ и над 7800 климатика. Желанието на гражданите е предимно за отопление с климатици“, каза Теодора Полимерова.

Тя добави, че кандидатстването по тази програма е приключило на 31 май 2023 г. Все още обаче е активно кандидатстването по програма “Life”, обясни Полимерова.

„Могат да кандидатстват гражданите от с. Мрамор, с. Волуяк, с. Бусманци, кв. “Филиповци”, кв. “Требич”, с. Чепинци, с. Негован, с. Световрачане, Кубратово, Казичене, с. Кривина, кв. “Абдовица”, кв. “Димитър Миленков”, с. Владая, Мърчаево, кв. “Обеля” и в.з. “Малинова долина”, уточни Теодора Полимерова.

Тя обясни, че единствените критерии са гражданите да са собственици на жилището, за което кандидатстват, то да се използва за жилищни нужди и да се отоплява на дърва и въглища. Поканата е отворена от 1 ноември до 31 януари 2024 г., след което предстои класиране.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00