Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология на протеста - иска ли обществото да постигне промяна?

Анализ на доц. Евгения Благоева от НБУ

Протестът на футболните фенове на 16 ноември в София - пример за психология на тълпата
Снимка: БГНЕС

Протестите и отношението на гражданите в желание да постигнат промяна. Анализ на общественото поведение в България и други европейски държави са акцентите в разговора с антрополога  доц. Евгения Благоева пред БНР-Радио София.

"В големия контекст, свързан с футбола и футболното фенство, привържениците на футболните агитки "по дифолт"  са радикални. Много често - не само в нашата страна, те са носители на радикализъм и често са използвани за политическа, етническа или религиозна цел (случай между футболни агитки в  Северна Ирландия), те са глобален феномен, който съществува не само в България", посочи тя.

От друга страна, хората се умориха от протести, тъй като те в България са доста неползотворни. Какъвто и да е рефренът на протеста, той трудно пробива и трудно достига до хората, към които е адресиран. Властта много трудно коригира поведение или ситуация, много трудна е чуваемостта, което е предпоставка да се повиши градусът на напрежението, твърди доц. Благоева.

Всички са съгласни с посланието на протеста, но по-тревожното е защо се стига до вандализъм, тъй като чрез вандализма нищо не се решава. Той причинява щети, но не носи никакви ползи, изтъкна експертът.


Стадионът като място на „отпушване“ на емоциите.

Футболът като игра се изражда и е далеч от това, което е бил в началото, днес в него липсва спортсменство и култура на отношенията. Когато хората имат нужда да отпушат емоциите си, тогава, специално за България, те много хитро биват използвани, активизирани периодично, като инструмент за прокарване на различни политически интереси, смята доц. Евгения Благоева.

По думите ѝ, културата на насилие, която буквално ни залива, е банализирана от младите, за тях  то е особеност на жизнената среда, в която живеят, факт е моделът на криворазбраната мъжественост, според който, за да си мъж, трябва да караш с 200 по улиците.

Психологията на тълпата.
Когато сте в група, действа стадният инстинкт. Тогава човек може да извърши неща, които никога няма да извърши сам, защото отговорността се размива, подчерта антропологът.

Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над по-голямата част от страната времето остава облачно

През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...

публикувано на 15.01.25 в 07:15

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38