Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният дворец на културата – архитектурното чудо на Югоизточна Европа

Инж. Иво Чифлички: Един от основните проблеми на НДК днес е енергийната ефективност и отоплението й

Форумът ще се проведе в НДК
Снимка: Ани Петрова

Националният дворец на културата в София е построен само за три години – от 1979 г. до 1981 г. НДК може да се нарече архитектурно и конструктивно чудо, което и до днес се изучава в институтите по архитектура, каза пред Радио София инж. Иво Чифлички - дизайнер и проектант на НДК от 2020 г.

„Дори на мен често ми се налага да приемам чужди делегации от студенти, архитекти и преподаватели, които с удоволствие ги разхождам, за да погледнат конструктивното решение да направиш три огромни зали една върху друга, в един толкова голям конгресен център“, обясни инж. Чифлички.

Той припомни, че зала 1 разполага с 4000 места и с площ от над 3400 кв.м. Над нея се намира друга голяма зала с площ от над 2500 кв.м.

„Колони не ги подпират тези зали отдолу, а под тези две огромни зали е амфитеатърът – зала 2 „Азарян“, за която е любопитно, че в началните проекти на двореца не е била предвидена изобщо. Тя е въпрос на импровизация по време на строежа“, каза дизайнерът и проектант на НДК от 2020 г.

За времето си, архитектурните решения са били революционни, добави инж. Чифлички. Дори при тестовете за здравина на конструкцията, тя се оказва с 20% по-здрава от предвиденото.

„Няма да е пресилено, ако кажа, че поне 150 години тази сграда няма да има нужда от конструктивни намеси“, обясни инж. Иво Чифлички.

По думите му, днес един от основните проблеми на сградата на НДК, е отоплението й. Въглеродният отпечатък, който оставят сградите от това поколение, е огромен, добави той.

„Тя изобщо не е енергийно ефективна. За да затоплите зимата амфитеатралната зала „Азарян“, трябва също да се затоплят зала 1 и зала 3. Това е все едно да затоплите стадион. Това е основният проблем, пред който трябва да се изправи всяко ръководство до 2030 г. Ако не бъде решен той, не могат да бъдат решени никакви други проблеми…От гледна точка на стандартите за енергийна ефективност, дворецът ще започне да търпи санкции“, уточни инж. Иво Чифлички.

Той обясни, че към момента сградата е в много добро състояние, но има нужда от подмяна на седалките в зала 1.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07