Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои остарели стереотипи разрушават мъжкото психично здраве?

Психологът и терапевт Матей Иванов пред Радио София

Снимка: Личен архив

В един от последните дни на ноември, месецът посветен на мъжкото здраве, в световната кампания "Movember" e разговорcj с клиничния психолог и терапевт Матей Иванов, който е част от екипа на Фондация Emprov. Тя бе инициатор и организатор на изложбата посветена на мъжкото ментално здраве "Чуй гласа ми", чието второ издание бе открито наскоро.

Разговорът започна с отзвук от откриването й.

"Инициативата е нова, тепърва се развива, събира своите участници, радваме се на все по-голяма подкрепа. Този път различното е, че имаме повече мъже осмелили се да говорят за трудностите си. Историите са по-дълбоки, по-лични, по-смели и разрушават мита, че мъжете трябва да пазят тишина по посока на вътрешния си свят", посочи той.

Широк отзвук предизвиква още първото издание на инициативата – много мъже се свързват за съвети с Фондация Emprove. Работодатели от някои компании молят за лекции, за уъркшопи. Основана е и първата в България мъжка група, чиято основна идея е да се създаде пространство, в което да се говори и да се слуша. Пояснение за функциите й, ще чуете в разговора.

"Нещо като ментален фитнес, възможност да чуеш как се грижат мъжете за себе си. Цялата среща се случва с четири прости въпроса, аз имах възможност да обуча първите пет капитана на такива групи, които се случват регулярно, веднъж в седмицата", посочи психологът. По думите му този тип общуване трябва да се разшири така, че повече мъже да дръзнат да организират подобни малки общности в които първо да се споделя опит, а след това всеки нуждаещ се да може да потърси и професионална помощ.

Стереотипът "Мъжете никога не плачат"

Може би малко сме изостанали  по темите, които касаят емоционалната интелигентност. Това свободно да изразяваш емоциите си, за да  можеш разбереш себе си и хората в живота си и тези с които общуваш, теми за социалната интелигентност – как влияеш на другите и как се свързваш с тях са нови за нас, защото пазим все още остарели стереотипи – че мъжът трябва да бъде по-сдържан, обран и да не показва чувствата си, да не говори за това, което преживява", отбеляза Матей Иванов.

"При мъжете депресията, към която и те са уязвими протича по съвсем различен начин, именно заради този изначален стереотип – кой е силният пол. Най-често срещан признак е, че започват проблеми във взаимоотношенията, когато той започне свръх много да компенсира с алкохол, или започне да избягва да поема отговорностите си. Когато един мъж стане прекалено рязък, раздразнителен може да се наблюдава и в съвсем обикновени ситуации", поясни той.

"През практиката си съм стигнал до едно заключение, което споделят и други мои колеги, че всъщност в основата на всичките ни проблеми, развиването дори на депресия или на психологически и емоционални затруднения са лошите човешки отношения. Ако направим един анализ и видим в каква насока пречи тази токсична "мъжественост", прегърната от много хора, то тя унищожава близките взаимоотношения и връзката ни с другите", изтъкна терапевта.

Повече подробности по темата в линка

Чуйте още аспекти от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44