Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галин Георгиев - етнолог от Института по етнология и фолклористика при БАН:

Българските общности в Украйна и Молдова пазят традициите, посветени на Св. Андрей

Снимка: pravoslavie.bg

На 30 ноември православната църква почита Свети Андрей, наричан Първозвани, тъй като станал последовател и ученик на Иисус Христос преди всички други апостоли.

От всичко, което е известно за личността на Андрей Първозвани, църквата казва, че като апостол и мисионер е обиколил всички черноморски земи, покръствайки населението по днешното българско, румънско, украинско, руско и грузинско крайбрежие.

И днес се пази културната памет в нашите сънародници, каза пред Радио София етнологът от Института по етнология и фолклористика при БАН Галин Георгиев. Той е посветил 25 години от своята дейност за изследване на традициите, паметта и обичаите на българските общности в Украйна, Молдова, Бесарабия, Таврия, Приднестровието и селищата край Одеса.

„Дълго време – от времето на преселването преди около 200 години, те са забравили откъде точно са тръгнали, но най-съкровеното знание вътре в семейството го пазят“, каза Галин Георгиев.

Той обясни, че една от традициите, които пазят е Андреевден.

„Той, както и на други места по българските земи е свързан с вярвания, с предженитбени гадания на момите, с представата, че денят наедрява, някъде го наричат Едрей. До известна степен те са повлияни от сънародниците си. Има молдовска и румънска заемка в тази обредност у нашите българи в Украйна, Молдова и Бесарабия“, уточни етнологът.

По думите му за трапезата на днешния ден са характерни варивата.

„От Андреевден, свързано с вярванията, че денят наедрява, защото идва Коледа, идва новото слънце, нивите са посети със семената, така символично с набъбването на зърното в гърнето, се вярва, че семето по нивите ще изкласи и ще даде нов живот“, каза Галин Георгиев.

Какви още са традициите на днешния ден, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40